Големите язовири, които се използват за производство на ток, са пълни над 90 на сто от капацитета си. Това каза пред БНР Димитър Зарчев от Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор. Той допълни, че общият воден запас е на едно от най-високите си нива за последните две години.
Димитър Зарчев описа ситуацията с водата в язовирите така:
„Разполагаме с оптимални водни ресурси за сезона. Притоците са нормалните, започват да намаляват вече, тъй като тези дъждове, които паднаха, общо взето имат локален характер. Не се отразяват върху повишени притоци към язовирите“.
В момента не се произвежда повече електричество от язовирите.
„По отношението на управлението на водния ресурс, колегите от НЕК работят с него изключително внимателно и отговорно. Покриват пиковете на системата, без излишен разход на воден ресурс. Нямаме за момента повишено производство от водните електрически централи“.
Зарчев обясни, че наличната вода в язовирите се използва като запас, за да може да бъде използвана когато отново стане студено.
„Пазим я за всички дейности, за които се използва водата – напояване, питейни нужди и производство на електроенергия през идващата зима“.
Когато неотдавна единият блок на АЕЦ „Козлодуй“ беше спрян за планов ремонт заради технически проблем, а другият намали мощността си, именно ВЕЦ са осигурили необходимия ток на страната.
„Тогава водата пое около 70 до 80 процента от товара, който изгубихме при намаляването на производството на работещия блок от АЕЦ-а, като го направи за кратко време, тъй като, както знаете в условията на либерализиран пазар, търговците успяха да набавят енергия в следващите няколко часа от други източници“, каза Зарчев.