Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВМРО и ГЕРБ преговарят за референдум относно предложенията на Каракачанов

02 септември 2020, 15:59 часа • 3167 прочитания

В момента се провежда среща между народни представители от ВМРО и от групата на ГЕРБ. На нея се водят преговори и се обсъжда подкрепа на ГЕРБ за идеята на ВМРО за провеждане на референдум относно предложенията на Красимир Каракачанов, които не са залегнали в проекта за нова Конституция, съобщават от ВМРО.

Те са:

Въвеждане на изискване за притежаване на задължително, според Конституцията, училищно образование за придобиване на избирателно право;

разширяване на правомощията на президента;

създаване на текст в Конституцията, който да предвижда въвеждане на задължителна военна служба.

След вчерашните преговори между двете партии бе постигнато споразумение и ГЕРБ приемат предложенията ВМРО за допълване на проекта за нова Конституция по следните теми:

1. Да се включи преамбюл, в който да се декларират основните принципи на държавата:

- вярност към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост;

- издигане във върховен принцип на правата на личността, нейното достойнство и сигурност;

- съзнаване неотменимия си дълг да пазим националното и държавното единство на България

Като изразяваме решимост да създадем демократична, правова и социална държава, която утвърждава националните ценности и традиции.

2. В Конституцията да се опише подробно герба на РБ – основен национален символ.

Гербът на Република България е изправен златен коронован лъв на тъмночервено поле във формата на щит. Над щита има голяма корона, първообраз на която са корони на български владетели от Втората българска държава, с пет кръста и отделно кръст над самата корона. Щитът е поддържан от два златни короновани изправени лъва, обърнати към щита от лява и дясна хералдическа страна. Те стоят върху две кръстосани дъбови клонки с плодове. Под щита върху прехвърлена през краищата на дъбовите клонки бяла лента с трикольорен кант е изписано със златни букви „Съединението прави силата“.

3. Да се закрепи в Конституцията задължението на държавата да полага грижа за насърчаване на раждаемостта в съответствие с общоприетите за българското общество стандарти за просвета, култура и социализация и за подпомагане на семейството, майчинството и децата.

4. За правата на българските общности зад граница:

- Конституцията да определи изрично, че лицата от български произход придобиват българско гражданство при облекчени условия, а не само по облекчен ред, както е действащата уредба.

- Да се признае изрично на лицата от български произход правата да се завръщат в страната, така както действащата Конституция признава това право на българските граждани.

5. Обвързване на задължението за училищно образование до 16 г. възраст с изпълнение на целите на образованието - да се постигнат минималните стандарти за образование, за владеене на български език, за възпитание и за социализация.

6. Гласуването бъде определено като граждански дълг.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес