Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

22 януари 2025, 09:30 часа • 300 прочитания

Само под формата на Meta има 3 млрд. потребители и половината от човешкото население е там. Важно е да се каже, че социалните мрежи са място за мнения и не са медии. Това е много важно и няма да се промени от навлизането на социалните мрежи в нашия живот. Огромна роля имат и социалните мрежи в изборите. Когато се говори за регулация и модерация на социалните мрежи трябва да се подчертае, че политическото слово е защитено. Това заяви изпълняващия длъжността председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) Симона Велева пред bTV. 

Още: СЕМ излезе с позиция след атаката на Костадин Костадинов срещу Мария Цънцарова

Властта обича медиите, властта обича парите

По думите ѝ властта обича медиите, властта обича парите и все повече върви към близък контакт с тях. Макар и много хора да се радват на близост чрез социалните мрежи, не винаги има положителен ефект и трябва да се спазват правилата, каза Велева. 

Още: Ситуацията без проверка на фактите и на кое да не кликаме в интернет: Съвети от доц. Жюстин Томс (ВИДЕО)

Симова Велева обясни, че когато си отворим социалните мрежи, ние пак сме под определен тип регулация. Дебатът в Брюксел след встъпването на Доналд Тръмп като президент на САЩ е насочен към това дали технологичните гитанти ще се справят и дали ще спазят европейските актове или с политическата подкрепа, която имат, ще избягат от тях, но определен тип регулация и модерация са необходими, подчерта тя. 

Симона Велева отбеляза, че ако правителството измени Закона за електронните съобщения, ще може да се ограничава достъп до терористично съдържание, заплахи и незаконна търговия в социалните мрежи, което не е свобода на словото и не следва да бъде защитена. 

"Дезинформацията сама по себе си също е риск. Трябва да се направи разлика и между мисия и информация", призова Симона Велева, според която единственият начин да живеем по-добре е да имаме критика към мисълта, за да се направи проверка на информацията и впоследствие цитиране. 

Още: СЕМ с препоръки колко време деца да стоят пред екрана

На кое да кликаме и на кое не в Интернет?

"Технологиите стават по-добри, ние – по-наивни". Така експертът по онлайн маркетинг доц. Жюстин Томс коментира в Студио Actualno новите техники за манипулация в социалните мрежи и новината за прекратяването на програмата за проверка на факти на Meta за американския пазар. Компанията майка на Facebook и Instagram обяви спорното решение в очакване на завръщането на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп в Белия дом и вместо това преминава към така наречения модел на общностни бележки.

"TikTok има всичко и изведнъж Facebook си каза: "Защо ние да си спестяваме съдържание?". Така ще се спестят пари, най-вероятно част от тези процеси ще минат към AI (изкуствен интелект), който може да го прави, и то по-добре от някои трети страни. До този момент казусите бяха решавани от естествен интелект – когато видим език на омразата, нецензурно, обидно, заплашително съдържание, можехме да "репортваме". Колкото повече оплаквания има, толкова по-бързо човешкият фактор се включва, регионалните поддържащи фирми проверяват и връщат отговор дали ще има наказание, включително наказват за 24 часа, за 1 месец, за 6 месеца", обясни доц. Томс.

"AI също струва пари, но пък работи 24/7, 365 дни в годината и може по-стриктно да спазва правилата, защото човешкият фактор си е човешки фактор – може някой път да не се догледа, или да има други фактори около решението дали да се накаже някой", смята тя.

Още: Симона Велева оглави Съвета за електронни медии

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес