Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Виновните за мръсен въздух кметове ще ги глобяват по-малко от виновни търговци на горива

30 май 2018, 13:30 часа • 1104 прочитания

Задължителни санкции срещу кметове, които не изпълняват приети от управляваните от тях общини програми за борба със замърсяването на въздуха, разработени съгласно Националната програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух – това предвиждат предложени за обществено обсъждане промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух.

Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни

Още: Kaufland въвежда рекордно намаление на над 1000 продукта седмично

По сегашния закон глобата за неизпълнение на мерките в приетите програми за борба с мръсния въздух е между 1000 и 5000 лева.

Интересният момент с глобите обаче е друг – че всъщност има предвидени много по-високи санкции за хора, които продават твърди и/или течни горива, които не отговарят на предварително одобрени норми. Изискванията за качеството на твърдите горива за битово отопление ще се определят в специална наредба, която Министерският съвет ще одобрява.

Какви са наказанията при нарушение – ако продаваш твърдо гориво, което не отговаря на наредбата, но деянието не е престъпление по друг закон, глобата е между 2000 и 10 000 лева. Ако регистриран продавач на такива горива, но нарушаван наредбата, глобата е между 1000 и 5000 лева, обаче гарнирана и с имуществена санкция на стойност между 5000 и 30 000 лева. Ако не си регистриран продавач, може да те глобят с между 2000 и 10 000 лева и да отнесеш имуществена санкция между 10 000 и 50 000 лева. Ако пък продаваш течни горива, които не отговарят на нормите за съдържание на олово, сяра и други вредни вещества, рискуваш глоба от 5000 до 10 000 лева и имуществена санкция от 30 000 до 50 000 лева.

Още: Променят движението през два тунела на АМ „Хемус“

Още: Служебният кабинет иска вечно засекретяване на информация

Иначе, съгласно новите предложения, градоначалниците ще трябва до 31 март всяка година да внасят в общинските съвети отчет докъде е стигнало изпълнението на съответната програма. Отчетът ще се праща и на РИОСВ. Именно РИОСВ ще оценява какво е свършено и ще предлага на министъра на околната среда и водите даден кмет да бъде глобен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес