От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) предупреждават, че 250 ВЕЦ-а могат да затворят тази година заради промяна в изискванията към тях.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
„Ако това се случи, електроенергията ще поскъпне“, заяви в студиото на „Тази сутрин“ по bTV председателят на АИКБ Васил Велев.
Според него това е пример докъде може да доведе липсата на правна сигурност у нас.
До 2017 г. при изграждането на ВЕЦ-ове и при водоползване за други обекти е нямало изискване за учредяване на право на строеж за самото водохващане са пуснати в експлоатация, са във „висящо положение“. На 23 март тази година се приема изменение в Наредбата за ползване на повърхностните води и проблемът се задълбочава.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Там се казва, че за да се удължи разрешението за водополазване, трябва да се представи документ за учредено право за водовземането.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Такъв документ може да се издаде постфактум“, обясни Велев.
По думите му служебният кабинет може да стопира разпоредбата в наредбата, така че да не спрат работа ВЕЦ-овете, на които им изтичат разрешенията за водоползване, но това трябва трайно да се уреди чрез промени в законодателството за подобни заварени случаи.
От вчера пък вече са в сила нови по-високи тарифи на парното, природния газ и тока. Увеличенията са по-големи от първоначално обявените.
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
„На пазара на електроенергия това поскъпване е факт от доста време. Цените за електроенергия не само в България, но и в цяла Европа са необичайно високи.
Основната причина за това е поскъпването на емисиите на въглероден двуокис“,коментира председателят на АИКБ.