Технологиите и иновациите играят основна роля в съвременните военни конфликти. Армиите вече са високотехнологични и функционират повече като Google, Microsoft и Amazon (чиито разработки често купуват или подобряват), отколкото като военните формирования от преди 2-3 века. Войните вече се печелят не с храбри и многобройни армии, а с модерни оръжия. Отбраната срещу агресивни противници също се гарантира с такива.
Военната индустрия разработва умни оръжейни системи, които използват изкуствен интелект и следят и анализират поведението на врага. Все по-често говорим за киберзаплахи, безпилотни дронове, а вече сме свикнали с дистанционно управляваните крилати, балистични, та дори и хиперзвукови ракети.
На фона на несигурните геополитически реалности, България най-после започна дълго отлаганото превъоръжаване на армията си. След като си поръчахме американски изтребители F-16, дойде време да помислим за пехотата. Планът е да се купят 150 бронирани машини за 1.46 млрд. лв. – 90 бойни и 60 спомагателни в близките няколко месеца.
Потенциалните доставчици са 4 чуждестранни компании, от които ще бъдат избрани две, чиято военна техника ще бъде тествана, за да бъде определен победителят. Сред кандидатите е и американският оръжеен гигант General Dynamics, който си партнира с израелската държавна компания Rafael Advanced Defense Systems. Двете компании смятат, че могат да отговорят на всички изисквания в обществената поръчка за бойните машини.
Оръжейни системи от последно поколение
Израелско-американското дуо ни предлага леки и по-тежки бронирани машини, оборудвани с бойни куполи и ракетни системи от последно поколение. Въоръжението им е от 30-милиметрови оръдия Samson и 7.62-милиметрова картечница, както и "умни" противотанкови ракети Spike, известни като "убиец на танкове".
Снабдени с такива ракети, дори по-леките бойни машини (военните джипове) могат да унищожават вражески танкове (или бункери) от няколко километра разстояние, без да имат визуален контакт с тях. Благодарение на електрооптичното си насочване, ракетите Spike са толкова модерни, че могат да променят посоката и целта си в движение, така че да поразят най-приоритетната вражеска цел.
Те са снабдени с двойна бойна глава, която им позволява да проникват в сгради или бронирани машини (пробиват 20 см подсилен бетон) и едва тогава да се активира (т.е. взриви) основната им бойна глава. Ракетите са супер прецизни - поразяват цели с точност до 1 метър.
Spike имат различни разновидности, в зависимост от размера и далекобойността си – от малки ракети, които се носят ръчно или се монтират върху джипове до крилати ракети, разположени на хеликоптери и кораби, които летят на десетки километри. Caмитe paĸeти обаче нe ca чacт oт тъpгa, a щe тpябвa дa бъдaт пopъчвaни дoпълнитeлнo.
Куполите са напълно автоматични, за да се избегне всякакъв риск за евентуалния им оператор, който вместо в тях, стои зад дебелата броня на бойната машина и ги управлява дистанционно. Освен по-сигурен, автоматичният купол е много по-лек, маневрен и лесен за управление от класическия, в който стои човек.
Компанията разполага и с една от най-добрите интегрирани информационни системи, наречена BNET, която осигурява връзка и видимост на всеки от участниците във военната операция и гарантира успешно поразяване на вражеските цели.
Индустриално сътрудничество
Израелската корпорация, която стои зад световноизвестната ПВО система "Железен купол", е готова да инвестира в България, да си сътрудничи с наши компании в изграждането на производствени мощности у нас. В тях ще се монтират и настройват ракетни установки, артилерийско и стрелково въоръжение в куполи на бойни машини. Местните партньори са държавната "Терем", както и частните "Оптикоелектрон" и "Санел".
"Производствената част е въпрос на трансфер на производствени способности. Не е просто вземане, прехвърляне и инсталиране в България. Това е строеж на сгради, обучение на техници и инженери и превръщането им в партньори", каза пред журналисти о.з. бригаден генерал Майкъл Лъри, който отговаря за наземните технологии на Rafael.
Ракети и бойни куполи могат да се произвеждат през втората година от индустриалното сътрудничество у нас, тъй като първите 12 месеца са нужни за изграждане на инфраструктурата и обучение на необходимия персонал в България.
Сделката е дългосрочна – оръжейната система ще може да се използва поне 20 години, като в договора е включена и поддръжката. "По-голямата част от поддръжката ще се извършва в България от местна компания, само определени елементи ще е нужно да се изпращат до Израел", обясни пред Actualno.com ген. Лъри.
Rafael вече има заводи и партньори в 25 държави по цял свят, а в Европа те са във Великобритания, Испания, Германия, Чехия и Румъния. Компанията гледа на ЕС, част от който е и България, като важен потенциален пазар за продукцията ѝ.
"Целта ни е дългосрочно стратегическо партньорство и индустриално сътрудничество с местни компании, тъй като процесът е дълъг и обикновено е свързан с повече от един проект, продукт или сделка. Започваме да работим в някоя държава с идеята да останем за дълго.
Ако оръжейните системи имат нужда от допълнителна модернизация в бъдеще, това също ще е част от индустриалното сътрудничество", обясни о.з. ген. Йоав Хар-Евен, който е президент на военната корпорация.