С неописан до момента случай в европейската медицинска литература се справи отлично екип от спешни медици и невролози на столичната УМБАЛ “Света Анна”. Щастливият резултат - едновременно са спасени животите на бъдеща майка и нероденото ѝ дете, предава 24 часа.
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Става дума за 36-годишна жена с инсулт. Нетипичното тук е, че е бременна в 5-и месец. Подобни случаи са изключително редки, като обикновено, ако настъпят, инсулт се прави в началото или съвсем в края на бременността, обясняват специалистите. Да стане в 5-и месец, почти не е срещано, като досега за подобен случай не е съобщавала дори Европейската организация по инсулти, затова и лекарите от “Света Анна” предстои да го опишат.
Случаят е отпреди седмица. В късните часове на 10 ноември, докато приспива първото им дете, жената започва да губи говор и да получава изкривяване на дясната част на лицето, опитва да раздвижи и едната си ръка, но неуспешно. Симптомите са забелязани от съпруга ѝ, който реагира изключително бързо и вика спешен екип. Така в рамките на час от появата им жената е закарана в спешното отделение на “Света Анна”. Спешният екип и дежурните невролози там установяват бързо, че става дума за исхемичен инсулт, в случая в резултат на тромб, довел до запушване на средната мозъчна артерия.
“И жената, и ние имахме късмета всичко да свърши благополучно. Тъй като е бременна в петия месец обаче, е противопоказана за интравенозна тромболиза, защото има риск да се загуби плодът”, разказа д-р Нурфет Алиоски, началник на Отделението по ендоваскуларна неврохирургия. Това е и причината колегите му от спешното отделение да го извикат в полунощ отново в болницата, от която си тръгва само няколко часа по-рано след 12-часово дежурство - състоянието на жената изисква много по-сложна процедура. Привикани са и други специалисти - д-р Красимира Жекова, началник на АГ отделението, анестезиолози и още невролози, с които д-р Алиоски работи. Общо 10 човека екип, като всички също били дежурни, преди да ги върнат спешно в болницата.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
През цялото време на линия е и доц. Росен Клапачки, началник на Клиниката по неврология. “Взехме решение, че трябва да действаме чрез механична тромбектомия, т.е. да изкараме тромба от главата”, разказа д-р Алиоски. По артериален път през ръка или крак се стига до засегнатия съд, в случая средна мозъчна артерия. Процедурата е изцяло неинвазивна, затова и пълното възстановяване на жената отнело само 2 денонощия, а към днешна дата човек дори няма да разбере, че е имала проблем, освен ако не говори дълго с нея, обясни доц. Калпачки. “Инсулт в толкова млада възраст не е обичаен, особено при жена, а при бременна в 5-и месец е още по-необичаен. Хубавото на това изключение е, че жената попадна при един вече рутиниран екип. А за плода беше важно майка му да е здрава и ние да не му навредим допълнително”, обяснява още той. Обикновено след преживян такъв инсулт хората остават парализирани с десните крайници, не могат да говорят. Представете си това с една бъдеща майка - само по себе си щеше да е риск дори за завършване на бременността, допълва той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
“В XXI век трябва да можем да запазим два живота едновременно. Нямаме друг избор”, категорична е и д-р Красимира Жекова, началник на АГ отделението, която наблюдава бебето през цялото време на интервенцията. Тя ще продължи проследяването му и след като жената бъде изписана от Клиниката по неврология. “За момента състоянието на плода е добро”, обясни д-р Жекова. Бременността е предразполагащ фактор за повишена съсирваемост на кръвта, но в този случай по-скоро се касае за фамилна обремененост, наследена от баща ѝ.
Това е едва третата бременна жена, която лекува д-р Нурфет Алиоски, въпреки че с ендоваскуларна неврохирургия се занимава от 2008 г. и прави по 150 процедури годишно. От предишните две едната също е била около 5-и месец, но с аневризма, а другата към края на бременността си с артериовенозна малформация. След щастливия развой бъдещата майка вече обмисля и кой ще бъде кръстник на детето ѝ, когато се роди. Вероятно няма да е един, а цели трима - д-р Нурфет Алиоски, доц. Росен Калпачки и д-р Красимира Жекова, споделила тя в разговор с медиците като знак на благодарност.