Издал съм заповед, която на практика спира възможността АМ "Струма" да минава през Кресненското дефиле. Това потвърди по въпроса с бъдещето на АМ "Струма" екоминистърът в оставка Борислав Сандов пред Actualno.com.
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Заповедта обаче де факто е изпълнение на изисквания, които са отдавна поставени като условия, за да може проектът за магистралата някога да стане факт. Това е решение за прекратяване на административни процедури и е взето на 1 август.
Пред Actualno.com зам.-екоминистърът в оставка Тома Белев даде допълнителни разяснения каква е заповедта. Тя спира искане на АПИ за инвестиционна процедура по АМ "Струма", която не отговаря на изрично посочени от ЕК изисквания по Оценката за съвместимост и Оценката за въздействие на околната среда на проекта. Още от 2017-та година ЕК изиска нова оценка за съвместимост, а още оттогава е изяснено от Брюксел, че има разминаване между това, което е търгувано за изпълнение на проекти по строежа и това, което е оценявано и одобрявано като проектиране от Европа. По принцип не може да се строи през Кресненското дефиле, обобщи зам.-министър Белев ситуацията заради европейските възражения. И добави, че АПИ среща трудности в уеднаквяването на проекти за отделни дейности, така че те да могат да бъдат оценявани по еднакви критерии.
Проектът се превърна в огромна сага, която се точи от години. Ситуацията в момента стигна дотам дали магистралата ще мине през Кресненското дефиле като тунел или ще има обход. В началото на февруари, 2022 година, Борислав Сандов заяви, че изграждането на пътното съоръжение през Кресненското дефиле ще бъде прехвърлено за следващия програмен период (т.е. настоящия), за да се направи със средства от ЕС, а не от националния бюджет.
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки
Сега Тома Белев поясни пред Actualno.com, че са били създадени три работни групи – една към екоминистерството и две към регионалното министерство. Тази към МОСВ е трябвало да подготви и оцени специфични подробни цели на защитените зони – заради липсата на такива цели е заведено дело в Европейския съд. Втората и третата група са за преценка на алтернативите за изграждане на АМ "Струма" през Кресненското дефиле и за оценка на сигурността и социалните последици от преминаването на магистралата в района на Кресна. Доколкото ми е известно, двете работни групи към МРРБ (бел. ред. - т.е. ръководеното от Гроздан Караджов министерство) изобщо не са заседавали, посочи зам.-министър Белев. По думите му, групата на МОСВ е готова със своята задача.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстранени са над 90% от авариите, причинени от снега в Западна България
Не, няма опасност да се губят пари по АМ "Струма", подчерта Тома Белев в отговор на изричен въпрос на Actualno.com.
Еколози: Отказът от еврофинансиране на АМ "Струма" не отменя контрола и санкциите