В Международния ден на Черно море, екоорганизацията „Грийнпийс – България” и учени от Института по океанология към БАН, ще внесат в Министерството на околната среда и водите петиция с искане за създаване на резерват в Черно море.
Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"
Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
Екоактивистите имат и специален подарък за министъра - шамандура, извадена от изоставена мидена ферма край Маслен нос. Районът е един от най-продуктивните екосистеми в Черно море.
ОЩЕ: Откриха нов вид мида в Черно море, която показва, че е чисто
"Това е пословичен пример за това как всички институции игнорират морските проблеми. Въпросните шамандури са изоставени вече в продължение на 6 години и блокират светлината към морското дъно, отделя се микропластмаса от тях. Под водата има страшно много проблеми, които ние не забелязваме”, коментира Мартин Томов от „Грийнпийс – България” в ефира на Нова телевизия.
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
ОЩЕ: 44% от българите не могат да си позволят едноседмична годишна почивка
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
По негови думи основаването на морски резерват на територията на България ще допринесе за цялото развитие на екосистемата. „Изследванията показват, че с около 4 пъти се повишава броят на морските организми в рамките на 4-5 години. Подобен морски резерват би бил и място за пребиваване на делфините, където да бъдат необезпокоявани”, добави Томов.