Имаме 19 балнеолечебни курорта от национално значение и 35 от местно значение. В тази цифра не влизат климатичните и морски курорт, 34 на брой, които имат отлични условия за развиване на здравен туризъм.
Това каза Лиляна Арсова, директор на Главна дирекция „Туристическа политика“ в Министерство на туризма, по време на Четвъртия годишен конгрес на Българския съюз по балнео и СПА туризъм.
По данни на Global Wellness Institute, изнесени тази година, в периода 2013- 2015 г. глобалната уелнес индустрия нараства с 3,7 трилиона долара, което е сравнително добър показател в сравнение с други индустрии, работещи на световно ниво. През 2015 г. около 691 млн. туристически пътувания по света са свързани с отсядане в места, на които могат да бъдат използвани СПА, уелнес и други балнеоложки услуги. 11% от тях или 78 млн. са осъществени с основна цел – балнеологичен, СПА и уелнес туризъм, което означава ,че в световен мащаб има място за развитие на този специализиран туризъм, обясни Арсова.
Тя добави, че глобалният уелнес туризъм нараства от 494 млрд. долара през 2013 г., на 563 млрд. долара през 2015 г. като това е ръст от 14%. Най-голям дял заема красотата и анти-ейдж направлението, а най-малко – уелнес на работното място, предаде Фокус.
„За 2017 г. 10% дадохме ръст на туризма, т.е. България се движи в нормалната рамка на световния туризъм, макар цифрата да не касае само СПА туризма“, коментира още Лиляна Арсова.