В момента няма официално предложение за въвеждане на тестове за шофьорите над 60 години. Не става въпрос и да се въвеждат допълнителни тестове извън изискването за определено здравословно състояние, за да имаш шофьорска книжка, което важи и сега. Единствено сме обсъждали проверка да има по-често – не на 10 години, както е сега. Това заяви Малина Крумова, председател на Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата".
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Крумова уточни, че в Дания и Швеция имало практика за по-често тестване на способността да си шофьор. Тя добави, че се правел комплексен анализ – за мерки, с които да се намали смъртността по пътищата. Категорично не става въпрос за отнемане на книжки, създава се истерия, подчерта Крумова, но не каза дали идеята да има по-често "доказване" дали можеш да си шофьор може да се превърне в предложение и след това в норма за всички възрастови групи, не само за най-възрастните.
Не искаме да сваляме от колите хората, които могат да шофират, защото могат да изберат по-опасни начини за придвижване – с велосипед или пеша, а статистически това е доказано, че е по-опасно за по-възрастните, обясни Крумова.
На въпрос дали ще има проверки на други места, извън Своге, дали асфалтовите смески на пътищата са безопасни, председателят на 12-тата държавна агенция за пътна безопасност не каза, че нейното ведомство ще проверява, а заговори за по-сериозна нормативна рамка за одит. Няма такива специалисти (бел. ред. – за качеството на пътната настилка), които да влизат в комисиите за приемане на обектите – те оценяват само по документи, стана ясно от думите на Крумова пред Нова телевизия.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Малина Крумова обясни, че иска да бъде променена методиката за установяване на рискови пътни участъци, като вземат предвид много компоненти – както брой катастрофи, така и пътна настилка, но и други елементи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Същевременно Крумова не се съгласи, че кръговото кръстовище е панацея да се намали рискът от катастрофи. Изключително важно е да разгледаме проблема с войната по пътищата комплексно, подчерта тя.