Оловен печат, на чието лице е изобразена Света Богородица, на гърдите й – Младенеца, а отстрани се намират кръстове е открит при разкопките на крепостта Порос край бургаския квартал Крайморие през миналата година.
Новината бе оповестен аот ръководителя на разкопките Милен Николов.
В света има едва три такива печата, а в България това е първият. Находката е открита заедно със съкровище от 7 бронзови монети, най-късната е отсечена от император Фока (602 – 610 г.).
Спасителното археологически проучване започва през 2013 г., заради инвестиционното намерение на Тодор Батков да изгради жилищно–ваканционен комплекс на полуостров Форос. Още в началото се е разкрила и луксозна римска вила с дължина 20 м. и широчина – 12.5. Тя се датира от втората половина на 3 – 4 век.
При събаряне на незаконни постройки, на бял свят се показват още сгради – една жилищна и две административни или обществени. В едната от обществените е открит и въпросният печат. Предполага се, че той е патриаршески и е бил собственост на важна осона, която е общувала лично или с Константинополския патриарх, или с представител на висшето духовенство, информира БГНЕС.
При разкопките са намерени още много находки – цяла амфора, запазена купа, апликация от ризница, балсамарий, керамика и близо 200 златни, сребърни и бронзови монети.
От проучванията е станало ясно, че полуостров Форос е бил заселен през 3 век, вероятно, заради доброто му местоположение като пристанище.