Всички 44 сгради, които е трябвало да бъдат санирани по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, но това не се е случило поради липса на достатъчно средства, трябва да бъдат завършени.
Това заявява министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, предаде БГНЕС.
„Считам, че всички 44 сгради за които не е осигурено финансиране следва да бъдат завършени“, заявява регионалният министър, отговаряйки на депутатски въпрос във връзка с възникналите проблеми при реализацията на Програмата.
През 2016 г., когато са били изготвени плановете за саниране на тези сгради, са били необходими 40 млн. лв. Анализите на МРРБ показват, че тази сума днес е много по-ниска от пазарната и едва ли би предизвикала интерес в бъдещите изпълнители. По тази причина е необходимо тя да бъде актуализирана.
Финансовият ресурс за завършване на всички 44 сгради, със сключени договори за целево финансиране, при актуализация на референтните цени, е в размер на над 72,5 млн. лв.
ОЩЕ: Какво е програмата ELENA на ЕИБ и как тя може да помогне на България?
Въпросът, който стои в момента е откъде да дойдат тези пари.
„Автоматичното включването на сградите от Програмата в Националния план за възстановяване и устойчивост е невъзможно предвид различните изисквания по програмите и изрично изразеното становище от Еврокомисията, че средствата от НПВУ не могат да бъдат използвани за продължение на НПЕЕМЖС към настоящия момент“, заявява министър Цеков.
Той подчерта, че МРРБ търси възможност за осигуряване на този ресурс и завършване на всички сгради включени в НПЕЕМЖС със средства от държавния бюджет.