Министерството на туризма напомня на всички туроператори и турагенти, че на 22 март 2021 г. изтича крайният срок, в който могат да бъдат подавани документи за кандидатстване за държавна помощ от 51 млн. лв. Това е една от мерките, предприети от ведомството за подпомагане на сектора за преодоляване на последиците от COVID-19, съобщиха от Министерството на туризма.
Още: Къде е по-интересно - в парламента или в "Ергенът"? - горещите теми в интернет на 14 март
Още: Успешна мисия: Военни превозиха болно дете със самолета "Спартан" (СНИМКИ)
Срокът е съобразен с необходимостта от извършване на служебна проверка на декларираните от предприятието-заявител обстоятелства от Националната агенция по приходите (НАП) и Националния статистически институт (НСИ), както и за да се осигури възможност за отстраняване на евентуални непълноти и нередовности по заявлението.
Размерът на еднократно предоставяните безвъзмездни средства е 4 на сто от оборота без ДДС през 2019 г., оповестен във финансовия отчет, съгласно Закона за счетоводството, като предоставената помощ е за компенсиране на загуби на туроператорите и туристическите агенти за периода от 01.03.2020 г. до 31.12.2020 г. Помощта трябва да се използва приоритетно за възстановяване на суми на пътници, чиито пакети са анулирани поради COVID-19 за същия период.
Подаването на заявленията за държавна помощ се извършва по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и придружителните документи чрез Системата за управление на националните инвестиции (СУНИ), чрез модула „Е-кандидатстване“, на следния интернет адрес: https://enims.egov.bg/bg/s/Procedure/Info/1fb363b6-0dc9-4c0f-ab05-0131abce951c
Още: Момчил Дойчев: Русофилството е национално предателство без аналог (ВИДЕО)
Още: България е абсолютен лидер в ЕС по най-ниска продължителност на живота
Изпълняваната към момента мярка за туроператори и туристически агенти ще се прилага до 5 април 2021 г., след това влиза в сила нова схема за държавна помощ, която днес бе обнародвана в Държавен вестник. Предстои и да бъде нотифицирана пред Европейската комисия. Мярката предвижда държавата да предоставя на лица, извършващи туроператорска дейност, безвъзмездни средства в размер до 15 на сто от оборота им без ДДС през 2019 г., но не повече от дължимата сума по туристическите пакети за неосъществени пътувания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правила за поведение при силен вятър - какво в никакъв случай да не правим?
Още: Жените@Kaufland vol.2 продължава с нова тема и истории, които вдъхновяват
Финансиране на новата мярка е осигурено от вече отпуснатите, но неусвоени средства от националния бюджет. Според индикативните стойности неусвоените средства са близо 19 млн. лв. Средствата по новата държавна помощ се получават независимо от получаването на средства по досега действащата схема и при спазване на правилата за държавни помощи.