Турция може да се оттегли от проекта за газопровод "Набуко", който само преди седмица беше определен като "тотален приоритет" от Росен Плевнелиев, но не Анкара ще направи първата крачка. Това заяви високопоставен служител на министерството на енергетиката, предаде БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
"Оттеглянето (от проекта) може да застане на дневен ред, но ние няма да сме първите, които се отказват", посочи заместник-министърът на енергетиката Метин Кълчъ, цитиран от Анадолската агенция.
"Ние никога няма да сме сред страните, които предварително се оттеглят от този проект", подчерта той, но същевременно добави, че неговата страна е изнервена поради задънената улица във връзка с този проект.
Припомняме, че на 5 декември президентът Росен Плевнелиев обяви пред чуждестранните журналисти, акредитирани в страната, че газопроводът "Набуко" е "тотален приоритет" за България. Неговото изказване беше направено на фона на току-що оповестеното желание от германския енергиен гигант Ер Ве Е, че напуска проекта. Германският концерн беше единствената компания с необходимите технологии, пари и опит сред участниците в "Набуко".
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.
Проектът за газопровод "Набуко" има над десетгодишна история, като за това време той поскъпна над три пъти от 5 милиарда на 15-16 милиарда евро. Тръбата трябваше да пренася 30 милиарда куб.м. газ от Каспийския регион за Западна Европа през територията на Турция и България.
Газопроводът, който първоначално трябваше да свърже Турция с Австрия през България, Румъния и Унгария с обща дължина 3900 км, се сблъска с многобройни проблеми, в това число липса на потенциални доставчици на газ, и това доведе до неколкократно отлагане на строителството.
Още: Идва ли край на валежите и студа: Прогнозата на Деница Стоянова
Още: Как да опазим децата на пътя: Адв. Елица Буенова за промените, които пак предлага държавата (ВИДЕО)
В опит да съживи тъпчещия на едно място проект неговите акционери предложиха да се изгради по-къса и по-евтина тръба, наречена "Набуко-Запад", по която да се транспортира между 10 и 23 милиарда куб/м газ годишно от турско-българската граница към Австрия. "Набуко" е подкрепян от консорциум, включващ австрийската компания OMV, унгарската MOL, румънската "Трансгаз", българската "Булгаргаз" и турската "Боташ".
Редактор: Десислава Ушатова