Парламентът реши, че треньорите на параолимпийските медалисти също ще могат да получават пожизнена пенсия. Народните представители приеха на първо и второ четене в едно заседание промени в Закона за физическото възпитание и спорта, предложени от партия „Възраждане“.
Целта на тези изменения е да се избегне дискриминацията спрямо треньорите на параолимпийските медалисти, които досега не бяха включени сред лицата, имащи право на пожизнена месечна премия. Законът вече предвиждаше такива премии за медалисти от олимпийски и параолимпийски игри, както и за треньорите на олимпийски медалисти, но не и за треньорите, подготвили параолимпийски медалисти. Още: Ружди Ружди на родна земя: Радвам се, че чух химна на България в най-важното състезание (ВИДЕО)
Министерството на младежта и спорта изрази подкрепа за промените, като отбеляза необходимостта от коректно изписване на термините "пароалимпиада" и "пароалимпийци" вместо „паралимпиада“ и "паралимпийци". В съответствие с това, текстовете бяха коригирани при второто четене.
Председателят на Комисията по младежта и спорта Коста Стоянов от "Възраждане" уточни, че терминът "параолимпийски" не е правилен, тъй като Международният олимпийски комитет е запазил марката "олимпиада", затова други състезания не могат да използват това наименование. По тази причина е правилно да се използват термините "параолимпиада" и "паролимпийски".
Красен Кралев, бивш министър на младежта и спорта и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС, заяви, че промените са приети консенсусно, тъй като са справедливи и коригират по-рано допуснат пропуск. Още: След златото на Ружди: Две четвърти места за България на Параолимпийските игри в Париж (СНИМКИ)
В момента само двама треньори на параолимпийски медалисти отговарят на условията за пожизнена премия, което ще струва на бюджета на Министерството на младежта и спорта около 7 800 лв. до края на 2024 г. и до 23 500 лв. за бюджета на 2025 г., според доклад на парламентарната комисия по младежта и спорта.