Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Томислав Дончев: Над 61 000 са останали без работа от началото на извънредното положение

08 април 2020, 19:40 часа • 4673 прочитания

„Войната на институциите винаги е нещо лошо. Напрежение между тях трябва да има, самата конституционална уредба предполага да се контролират взаимно. Но сега се пилее енергия, а в тази ситуация това е излишно. Трябва да има тотална национална консолидация“. Така коментира споровете между правителство и президент от последните дни вицепремиерът Томислав Дончев в предаването „Лице в лице“.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

„Какво предлага господин президентът? Какво различно да направим от това, което прави целият свят, от това, което препоръча СЗО? Хубаво е да има спор, но в диалогичен режим да се обменят мнения, да се правят предложения. Вие чухте ли предложения от президента?“, попита Дончев.

Вицепремиерът заяви, че все още няма яснота кога ще може да се мине към разхлабване на ограничителните мерки, въведени заради разпространението на вируса. „Това ще стане, когато е възможно, към момента това не може да се случи. Едно такова решение не се определя от политиците, има лекари, учени, които цял живот се занимават с това и те са тези, които могат да вземат решението. Реално отговорността я носят политиците и е задължително да не се вслушват в специалистите. Готови сме с поетапни мерки за разхлабване на карантината, когато това стане възможно. Обсъждат се всички възможни варианти за либерализация, но не е взето решение и не се знае кога ще стане това“, заяви Дончев. „Разликата в резултата от решенията се мери не в пари, а в човешки животи. Това е тежката цена на това предизвикателство“, допълни той.

По думите на Томислав Дончев до момента над 61 хиляди души са останали без работа от обявяването на извънредното положение у нас. Близо 900 фирми с над 13 хиляди работници пък са се възползвали от предложената от държавата схема 60:40 за подпомагане на  предприятията в условията на кризата с коронавируса. По думите му в момента се мисли и за допълнителна подкрепа за малките предприятия – бърза схема за безвъзмездно финансиране.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Според Дончев кризата предоставя и възможности. Като пример той посочи на практика дарените 16 500 човекочаса труд от страна на софтуеърните фирми. „Системата за контрол на вируса беше разработена за 10 дни и струваше на държавата точно 3 лева, защото трите фирми разписаха символични договори на стойност 1 лев. На практика приложението ViruSafe ни струваше 3 лева“, уточни вицепремиерът, като изрази надежда кризата да научи повече граждани да ползват по-широко електронните услуги.

„Горд съм, че съм българин, защото нашият народ се държим отговорно и се справяме добре в дадената ситуация, даже по-добре от много други страни“, каза още Томислав Дончев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес