Тази седмица с право може да се нарече историческа за европейския газов пазар. Прието бе решение, което в недалечно бъдеще за пръв път в историята ще позволи газът от богатия на енергийни ресурси Каспийски регион да попадне на европейските пазари, осигурявайки на страните от Европейския съюз алтернативен и абсолютно нов източник на доставки.
Консорциумът, който експлоатира находището „Шах Дениз ІІ”, избра газопровода, по който ще се доставя азербайджански газ до европейските потребители.
Въпреки че към момента няма официално изявление относно избора на маршрут нито от самия консорциум, нито от консорциумите на двата конкуриращи се проекта – „Набуко Запад” и Трансадриатическия газопровод (ТАП), съдбата на тези проекти вече е известна благодарение на комюнике на австрийската компания ОМВ, която е един от акционерите в „Набуко Запад”. В своето официално изявление тя обяви, че нейният проект е отхвърлен като маршрут на пренос на азербайджански газ до Европа.
Следователно за победител в борбата за азербайджански газ може да се смята ТАП. Този проект предполага транспортиране на газ от Каспийския регион през територията на Гърция, Албания, през Адриатическо море, до Южна Италия, откъдето синьото гориво ще достигне Западна Европа, докато основни пазари на проекта „Набуко” се явяват България, Румъния, Унгария и Австрия.
Азербайджанската страна неведнъж е заявявала, че ще бъде избран само един от проектите и с оглед на факта, че и двата газопровода имаха своите плюсове, може да се предположи, че изборът е бил труден.
Важното в този въпрос не е само кой от газопроводите е избраният, а самият факт, че е избран европейският маршрут за транспортиране на азербайджански газ. Този избор ознаменува началото на реализацията на Южния газов коридор – проект, който ще позволи на Европа да диверсифицира своите източници на доставки на газ и ще повиши енергийната й сигурност, а на Азербайджан – да придобие нов пазар в лицето на Европа.
Тази стъпка ще се превърне в импулс за бързата реализация на всички проекти в рамките на Южния газов коридор. Най-важна, а и най-трудна във всички начинания е първата стъпка, а газовият пазар не е изключение.
Южният газов коридор е мащабен проект, който е предназначен за удовлетворяването на европейските потребности от газ за десетилетия напред. Активното участие на ЕС и значението, което съюзът придава на този коридор, говорят за важността на този проект за европейските потребители.
Освен това, въпреки че първоначалният обем на доставките по този коридор за Европа ще възлиза на 10 милиарда кубични метра годишно, възможностите за транспортиране на газ не се ограничават с тези показатели.
С появата на нови достъпни газови обеми възможността на Южния газов коридор да предоставя нови източници на газ на европейския пазар може да бъде разширена и може да излезе от пределите на страните, в които доставките на газ се обезпечават от ТАП.
По този начин в крайна сметка двата газопровода – ТАП и „Набуко Запад” може да бъдат построени за удовлетворяване на растящите потребности от газ на Европа. Докато Азербайджан е в ранен стадий на разработка на своите газови ресурси, потенциалът за добив на газ действително е висок.
Пример за това е газовото находище „Шах Дениз”. Първоначалните стъпки предполагаха доставка на девет милиарда кубични метра газ в Грузия и Турция. В проекта „Шах Дениз ІІ” този показател е увеличен близо трикратно и ще разшири пазарите за азербайджански газ от Турция към Европа.
А газът, добит от находища в Азербайджан, като „Абшерон”, „Умид” и „Шафаг-Асиман”, както и офшорното находище „Азери-Чираг-Гюнешли”, може да стане източник за тръбопроводния маршрут до Австрия.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Тренд