Никой проблем не е бил по-неразрешим за Барак Обама от затварянето на центъра за задържане в залива Гуантанамо. Но преди дни изглеждаше, поне външно, че има знаци за напредък.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
На 24 юли Сенатът проведе първия си дебат по въпроса от началото на мандата на Обама, а сенаторите демократи реагираха по темата със страст и настойчивост, каквито през последните години бяха изместени от фатализъм и смирение. По-рано същия ден Белият дом представи на Конгреса план от две страници, обяснявайки как възнамерява да затвори центъра. Дори само това изглежда като значим напредък спрямо първия опит на Обама да затвори Гуантанамо през 2009 година. Тогава законодателите се оплакваха, че администрацията не ги включва активно в проблема. Сега дори някои републиканци усещат импулса и показват желание да работят с Белия дом. Джон Маккейн похвали подновените усилия на администрацията по проблема.
"Разликата между 2009 и 2013 е, че администрацията сега има план", каза той.
Откакто президентът Обама обеща да се справи с предизвикателството Гуантанамо в изявлението си през май относно политиката за националната сигурност, множество служители бяха натоварени да работят по проекта.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
Дни по-късно Обама изглеждаше, сякаш започва да изпълнява обещанието си. Белият дом оповести намерението си да прехвърли двама задържани обратно в Алжир - първото репатриране на затворници от Гуантанамо от почти година. Междувременно новият посланик на Обама за Гуантанамо, известният във Вашингтон адвокат Клифърд Слоан, обикаля света за срещи с чужди правителства в опит да улесни повече прехвърляния, а Пентагонът се готви да оповести назначаването на собствен пратеник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Разбира се никой не се опитва да направи от Гуантанамо карибски курорт. Но някои от най-яростните критици на затвора започват да виждат затварянето му като реалистична възможност. "Аз съм окуражен. Тяхната стратегия е да създадат импулс. Така че, до края на мандата на президента през 2016 г., има реална възможност да затворим затвора", казва Кен Гуде, вицепрезидент на Центъра за американски прогрес.
Всичко изглежда обещаващо. Но планът ясно показва, че визията на администрацията за затварянето на Гуантанамо е по-скоро мираж, съдържащ много от политическите елементи служили за осуетяването на напредъка по проблема през последните пет години.
Либерални активисти казват, че президентът трябва да надхитри законодателната власт.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
Откакто Обамa обеща да "се върне обратно" към проблема Гуантанамо в речта си през май, неговите помощници смело се хвърлиха в усилия. Белият дом се върти по-активно около Гуантанамo сега, отколкото през последните три години.
И все пак, въпреки всичко това, помощниците на Обама тихичко признават, че ако политическият климат не се промени значително, Гуантанамо най-вероятно ще продължи да работи още години.
За да постигне повече от частичен напредък, представители на администрацията казват, че се нуждаят от ново законодателство, за да преодолеят Конгреса. За тази цел те подкрепят предложението на сенатската Комисия по въоръжените сили, което ще им даде повече гъвкавост да прехвърлят затворници зад граница, както и в САЩ.
Нюзуик