От векове учените се опитват да разкрият загадката как са транспортирани колосалните каменни статуи на Великденския остров. Наскоро възникна нова теория и тя се оказа много добре подкрепена, съобщава "Нешънъл джиографик".
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Множеството огромни каменни артефакти са пренасяни на цели 18 километра от каменната кариера, където са издялани, без помощта на колела, кранове или едри животни.
В миналото учените са изпробвали много начини, включващи въжета, дървени ролки и плъзгачи. Сега двама археолози излязоха с нова хипотеза - статуите моаи са оформени така, че да могат да бъда движени чрез залюляване и придвижване напред на свободния край на основата им, а след поставянето му на земята същото се повтаря и с другия. Това се постига само с въжета и човешка сила.
Тери Хърт от Университета на Хаваи и Карл Лайпо от Калифорнийския щатски университет в Лонг Бийч работиха заедно с археолога Серджио Рапу, който принадлежи към местното население рапануи от тихоокеанския остров, за да развият идеята си. Те забелязали, че дебелите кореми на статуите разрешават лесно накланяне, а D-образните им основи разрешават на управляващите движението да ги завъртат на едната или другата им страна.
Хънт и Лайпо демонстрираха, че 18 души с 3 въжета и малко тренировки могат без проблеми да придвижат и относително лесно да направляват триметрова имитация на статуя моаи, тежка около 5 тона. Допълнителни приспособления не са били необходими.
В предишен опит да разреши мистерията, чешкият инженер Павел Павел, заедно с норвежкия изследовател Тур Хейердал и още 17 души опитали да задвижат 4-метрова 9-тонна моаи в право положение с въртеливи движения на основата. Екипът обаче трябвало да спре, защото увредил основата на статуята. Това е станало през 1986 година.
Година по-късно археологът Чарлз Лав и екип от 25 души изправиха модел на същата по размери статуя в дървена шейна и за две минути я придвижиха с 45 метра с помощта на дървени ролки отдолу.
За много от 2000-те коренни жители на Великденския остров, рапануите, произхождащи от полинезийски заселници, отговорът е прост. "Ние знаем истината - казва 25-годишният туристически водач Сури Туки, - статуите ходят."
Редактор: Ина Попова