Документалният филм "Училище за надежда" посрещна своята премиера на 30.10.2024 г. със специалното присъствие на президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, председателят на парламента Рая Назарян, служебният премиер Димитър Главчев, министри и народни представители.
Филмът на режисьорката Яна Алексиева ни пренася в село Русаля, в училище „Димитър Екимов“, единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно.
Откъде започва всичко?
Източник: "Училище за надежда"
Историята започва през 1993 г. когато Анимари Димитрова създава една от първите частни трупи в България – „Театрална формация БИС БАРД“ (ТФ БИС БАРД). Тя е регистрирана под формата на сдружение (НПО) и целта му е създаване, разпространяване и продуциране на изкуство.
Основните цели в работата ѝ са свързани с утвърждаване на културните ценности у младите хора в България, подпомагане изявата на деца с дарби, създаване на условия за реализация на млади и талантливи творци и популяризиране на българската култура в Европа и света. В състава ѝ участват както млади професионалисти, стартиращи своята кариера, така и утвърдени български имена в сферата на изкуството – актьори, режисьори, хореографи, художници и сценографи. През активните си години трупата реализира 23 спектакъла за възрастни и деца, с които пътува из България и периодично прави турнета в Европа.
Благодарение усърдната работа на творците, професионализмът и нестихващия ентусиазъм, спектаклите на ТФ БИС БАРД печелят любовта на публиката и се радват на на добър зрителски интерес. Със своите детски представления трупата често гостува на деца, настанени в социални институции. Срещите им постепенно стават по дълги и връзката между творци и деца преминава в индивидуални творчески занимания, откровени и понякога тъжни разговори, случване на инициативи за набирането на средства за самите домове и още много добри дела. Така, неусетно се ражда едно голямо приятелство, което във времето ще промени човешки съдби.
През 2005 г. започва нов етап от развитието на сдружението, като трупата решава да преустанови сценичната си дейност. Разделят се с имущество на театъра и всеки един от творческия екип поема по свой път. Остават двама ентусиасти Анимари и Златко Златков, които създават собствена гражданска програма „Шанс за младите”, насочена към деца и младежи в неравностойно положение, настанени в специализирани институции.
Главната ѝ цел е, чрез магията на изкуството, да помогне на тези деца да преодолеят изолацията, трудностите и предразсъдъците на заобикалящата ги среда. В рамките на осем години, двамата, фокусират цялата си енергия и професионализъм към децата в риск, тяхното развитие и интеграция в обществото. В екипа им вече има психолози, педагози, социални работници, адвокати, лекари, икономисти, с които осъществяват осем проекта с над 1700 деца, на възраст между 3 и 18 години, от 17 дома в цяла България. Днес, много от тези деца държат здраво в ръцете си своя живот и бъдеще.
Как продължава историята и защо се създава Училище по изкуства и занаяти ЧОУ "Димитър Екимов", разказаха Анимари и Златко в предаването "Студио Actualno".