Давид Долидзе - старши правен съветник в Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) към Съвета на Европа - припомни оценката за напредъка на България в борбата с корупцията, направена от организацията през януари 2021 г. В нея има 28 препоръки към страната ни, но той отличи три.
Още: България не наказва за корупция във властта, обяви Съветът на Европа
Повече ефективност
"Първо, докладът посочва нуждата да се подобри ефикасността на специализираните органи за борба с корупцията. Посетихме България, когато се правеха значителни промени по антикорупционните органи. Докладът описва системата преди промените. Мисля, че сега ситуацията е различна. Но специализираните органи трябва да станат по-ефективни", заяви той по време на събитие в София на 22 февруари.
"Второ, правно-наказателната реакция към случаи на корупция на високо ниво. Чухме от следователи, че понякога те събират информация по дадено дело и когато то стигне до прокуратурата, тяхното впечатление е, че обвиненията са добре подкрепени с доказателства, но прокуратурите се позовават на някакви процедурни ограничения и някои от тези важни дела пропадат, вместо да видят какви точно са проблемите и да се опитат да ги решат", обясни Долидзе.
"Трето, враждебната среда за разследващите журналисти и за всеки, който би искал да докладва случаи на корупция", цитира той докладът.
Чака се отговор от България
"Очакваме българските власти да докладват за конкретни мерки, приложени след приемането на доклада за оценка. Информацията трябва да стигне до ГРЕКО до края на юни тази година. Свършено е много на законодателно ниво, има развитие на политическо ниво", отчете все пак Долидзе.
Още: "Прозрачност без граници" ще съдейства на правителството за борбата с корупцията (СНИМКИ)
Събитието "Европейски перспективи за борба с корупцията и прането на пари: Приложими ли са добрите практики от Скандинавия в България?" се организира от посолствата на Дания, Финландия и Швеция в България, посолството на Норвегия в България (със седалище в Букурещ) и Фондация „Антикорупционен фонд“ със съдействието на Северния съвет на министрите. Основна тема в първия панел днес бе борбата с корупцията и институционалните предизвикателства.