Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) допусна за разглеждане жалбата на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) срещу отказа на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да разкрие решенията си за стартиране на производство за отнемане на незаконно придобито имущество.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
За какво е жалбата?
АКФ изпрати жалба до ЕСПЧ на 18 август 2023 г., след като в продължение на повече от година и половина КПКОНПИ не се съобрази със съдебно решение на Административен съд – София град от ноември 2022 г., което я задължава да предостави пълен достъп до решенията си, тъй като те не могат да бъдат служебна тайна.
Решенията са важни, защото именно чрез тях може да се изясни какви проверки са извършени от КПКОНПИ и какви са установените от проверките факти, критерии и правни изводи, довели до образуване на съдебни дела, силно засягащи имуществената сфера на гражданите.
Предисторията
През ноември 2022 г. Административният съд – София град с детайлно аргументирано решение постанови, че решенията за започване на производство по конфискация представляват обществена информация и задължи КПКОНПИ да предостави достъп до тях в 14-дневен срок след влизането на съдебното решение в сила. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Снимка: БГНЕС
Вместо да изпълни съдебното решение обаче, комисията подаде иск то да бъде обявено за нищожно и спря административното производство по предоставяне на търсената от АКФ информация.
Още: Широко затворени очи: Примери с имена как няма осъдени за корупция едри риби в България
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
През март 2023 г. АССГ отхвърли иска на КПКОНПИ за обявяване на съдебното решение за нищожно. Според съда, цитираните от КПКОНПИ в исковата молба основания не представляват пороци, водещи до нищожност на съдебно решение, а твърдението на комисията, че решението е "неразбираемо", е неоснователно.
Въпреки ясното решение на АССГ за липса на основания за нищожност на решението от ноември 2022 г., КПКОНПИ за пореден път прибягва до процедурни трикове, за да забави разкриването на информацията за решенията си за отнемане на незаконно придобито имущество. През април 2023 г. КПКОНПИ обжалва пред Върховния административен съд решението на АССГ, като по този начин ефективно забавя разкриването им с поне още една година, тъй като първото открито съдебно заседание по делото е насрочено за март 2024 г.
Пробив в Страсбург
„Убедени сме, че допускането на жалбата ни в такъв кратък срок е знак, че за съда в Страсбург защитата на достъпа на българските граждани до публична информация е приоритет“, коментира Лора Георгиева от правния екип на АКФ, след като от фонда съобщиха новината.
„Очакваме това да е само началото на един дълъг процес, който ще защити по категоричен начин правото на гражданите да знаят как работят институциите и в частност - Антикорупционната комисия".
Предвид готвените в момента промени в Антикорупционния закон, АКФ призовава народните представители да приемат текстове, предоставящи "достатъчно гаранции за истинска прозрачност и отчетност в работата на новите антикорупционни органи, които ще заместят КПКОНПИ в настоящия ѝ вид".
"АКФ ще следи развитието на производството пред ЕСПЧ и своевременно ще информира обществеността за резултатите", заявиха от Антикорупционния фонд.