Заради незаконосъобразни действия на Българската агенция по безопасност на храните с решение на Върховния административен съд (ВАС) се възстановява дейността на фирма "Евролаб 2011" като оператор по товарене и разтоварване на ГКПП "Капитан Андреево", съобщиха от съда.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Припомняме, че държавата си върна контрола на пункта през май чрез БАБХ, след като стана ясно, че частната компания е осъществявала монопол върху печелившата дейност покрай фитосанитарния контрол на границата с Турция. Това се е случвало в продължение на цяло десетилетие, а в скандала бяха замесени проф. Даскалов и бившият директор на БАБХ Пламен Моллов. В публичното пространство изтече аудиозапис, за който се твърди, че представя разговор между двамата и в който Моллов дава папка с документи на Даскалов, а в крайна сметка тя се оказала пълна с пари. Самият Даскалов потвърди, че е получавал подкуп от човек, който познава „от дълги години“, но отказал. Моллов нарича всичко „фалшива новина“.
Върховните съдии са се произнесли по три жалби на дружеството, свързани с издадени от изпълнителния директор на Агенцията заповеди и писма. Обжалваните документи са издадени между 17 и 19 май тази година. Ключово е първото решение, свързано с жалба на "Евролаб" в Хасковския административен съд с настояване за прекратяване действията на БАБХ на границата.
Първоинстанционният съд отказва, но сега върховните магистрати отменят разпореждането и нареждат незабавно и безусловно да бъдат прекратени действията на органи и длъжностни лица от Агенцията, изразяващи се в недопускане на служители на дружеството да извършват товаро-разтоварна дейност и да изпълняват функции си. Така реално съдът бетонира частната фирма, която ще продължи да извършва фитосанитарния контрол на границата.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Върховните съдии приемат, че действията по ограничаване на достъпа на оператора до стоките не се основават на закона и на административен акт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Второто дело в Административния съд София – град (АССГ) е срещу жалба на изпълнителния директор на БАБХ. Там има отказ от разглеждане жалбата, което е потвърдено и от върховните съдии.
Третото дело пред Върховния административен съд също е по жалба на "Евролаб". Делото е оставено без уважение от АССГ, но върховните административни съдии са приели, че това не е правилно и връщат за разглеждане делото по същество от първоинстанционния съд.
По-рано днес Софийският административен съд също oтмeни пpeдвapитeлнo изпълнeниe нa зaпoвeдтa нa изпълнитeлния диpeĸтop нa БАБХ, ĸoятo paзпopeди нa "Eвpoлaб 2011" дa нaпycнe нeзaбaвнo нaeтитe пoмeщeния.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Трите дела постъпват във ВАС в рамките на три седмици (видно от входящите номера) - 27.06, 16.06, 01.07, става ясно от общодостъпни данни на публичния портал на Централизираната система за разпределение на делата към ВСС. А и при решаването на трите участва съдия Георги Чолаков - председателят на ВАС, който ги разпределя лично на 11.07.22.