Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдии с понижаващи се заплати питат управляващите за "неизвестни промени" в закона за бюджета

02 февруари 2022, 14:17 часа • 4844 прочитания

Прокарва ли новото правителство по стар и изпитан от времето на Бойко Борисов метод (през преходни и заключителни разпоредби) законови промени, които не иска да бъдат обект на по-широк дебат? Или има недоволство от намекващи това, защото с такива промени им се намаляват заплатите? Този въпрос е налице предвид многото промени в преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за Бюджет 2022 година.

Въпросът реално бива поставен от Българската асоциация на съдиите по вписванията (БАСВ). Причината – през преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за държавния бюджет за 2022 година тези съдии всъщност стават чиновници в изпълнителната власт. Такива промени има много и са свързани с структурните реформи на изпълнителната власт – в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), Законаза съдебната власт, Закона за кадастъра и имотния регистър, Закона за нотариусите и нотариалната дейност и др.

Конкретно за съдиите по вписванията – предвижда се създаване на Държавна агенция по вписванията (ДАВ). Тя ще е на подчинение на Министерския съвет и по-специално на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова и ще събере в едно Агенцията по вписванията (сега към Министерството на правосъдието), Агенцията по геодезия, картография и кадастър (сега към Министерството на регионалното развитие и благоустройството), Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (също към МРРБ) и Централния регистър на особените залози (също към правосъдното министерство). Във въпросната агенция отиват съдиите по вписванията, които към момента работят към районните съдилища – това ще им намали заплатите. Според съдиите обаче трябвало производството по създаване на имотен регистър да се осъществява в рамките на съответния районен съд към всеки съдебен район и служителите на службите по вписванията да бъдат върнати като такива към районните съдилища.

"В качения проектозакон на страницата на финансовото министерство на 21.01.2022г., преходните и заключителните разпоредби се състоят от 17 параграфа. За сметка на това в Народното събрание е представен законопроект, в който преходните и заключителните разпоредби се състоят от 106 параграфа. Кога и по какъв начин тези 89 допълнителни параграфа са се появили, за нас е загадка. Отворен е въпросът: С решение №42/31.01.2022г. на Министерски съвет кой от двата текста е приет", пишат от БАСВ в отворено писмо.

Заради това от БАСВ казват още следното: "С ежегоден бюджетен закон не може да се "моделират държавните органи и съотношението помежду им съобразно с годишното структуриране на парламентарното мнозинство и малцинство". /Решение № 17 от 01.10.1995 г. по к.д.№ 13/1995 г., Конституционния съд/"

В преходните и заключителните разпоредби обаче я няма идеята министърът на правосъдието да може да упълномощава кметове да представляват държавата по дела. Но министърът на правосъдието ще поеме процесуалното представителство на държавата от финансовия министър.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес