Европейските институции са много слабо подготвени и не е предвидено те да бъдат силни, бързи и ефективни в подобен тип кризи като тази с коронавируса. Това каза пред "Фокус" доц. Светослав Малинов, ръководител на катедрата по политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Според него е възможно сега да се зароди ново разбиране в ЕС, което след като отмине кризата, вероятно ще се реализира в още по-силни институции.
„В момента ние виждаме как няколко държави, между които Италия - страда много повече от останалите, в много по-тежко положение е, има огромна нужда от помощ, но не я получава. Усещането за това, че има нужда от помощ, а ЕС не е в състояние да я осигури, е много силно, поне в тази страна. Неефективността започва да се усеща. Това е неефективност в много голяма степен предварително заложена. Така сме избрали - да нямаме силни институции, за да не се обременяваме с излишни разходи до момента, в който не ни сполети такава криза“, коментира политологът.
Според доц. Светослав Малинов много по-рано ЕС е трябвало да вземе мерки, включително и да реорганизира производството за набавяне на базисни неща. По думите му икономическите последствия за Общността след пандемията от COVID-19 ще бъдат сериозни.
„ЕС наистина ще трябва да изиграе решаваща роля, тъй като държавите няма да могат да се справят без обща европейска стратегия“, обясни доц. Светослав Малинов.