Свети Георги и българската армия: Разказ за храброст и чест (ВИДЕО)

06 май 2019, 09:30 часа • 14344 | прочитания

Пленено българско бойно знаме няма. Дисциплинарният правилник на българската войска посочва, че бойното знаме е светиня за всеки военен на служба и в запаса. Това заяви пред Actualno.com Мариета Станева, директор на Дирекция "Експозиционни и образователни дейности" при Националния военноисторически музей (НВИМ).

Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си

Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!

По повод Гергьовден, Ден на храбростта и празник на българската армия, екипът ни е подготвил кратка документална продукция, посветена на българските знамена светини, оцелели през времената на тежки изпитания.

Денят на храбростта започва да се чества от армията още с нейното създаване. С указ 1 януари 1880 г. княз Александър Батенберг учредява военния орден „За храброст“ по подобие на руския орден „Свети Георги“, с който се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. С друг указ от 9 януари същата година се постановява и официалното отбелязване на празника.

Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

В ранното християнство свети великомъченик Георги Кападокийски е почитан не само като покровител на скотовъдството, но и на войската. През ХVII век образът му се появява върху бойните знамена на много европейски държави. Ликът на светеца е поставян и върху различни военни отличия за проявена войнска слава и доблест.

"Има един много драматичен момент в българската история, който ми се ще да припомня. България излиза от Първата световна война (ПСВ) с подписването на Солунското примирие от 29 септември 1918 г. Съгласно неговите клаузи, бойните действия се прекратяват, а войските на запад от скопския меридиан остават в заложничество", разказва още Мариета Станева. По думите ѝ те трябва да предадат на победителите своите знамена, архиви и ценности.

"В този драматичен момент се сформират специални команди от офицери, подофицери и войници, които тайно преминават в старите предели на България, пренасяйки полковите светини", припомни близкото ни военно минало експертът от Военноисторическия музей. Мариета Станева още веднъж отбеляза, че пленено знаме на нашата армия няма.

Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор

Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата

Счита се, че първото българско бойно знаме с изображение на свети Георги е било на българските доброволци, сражавали се на страната на руската армия, през Кримската война от 1853 - 1856 г. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес