Въпреки протестите на гражданите на Стара Загора, строителството в парк "Бедечка" не спира. Там вече изникнаха няколко блока, които са пуснати в продажба.
Още преди месец от сдружението "Запазете Бедечка" поискаха от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова спешен мораториум върху строителството на цялата територия на парка и запазване на зелените площи от унищожаване.
Собствениците на имоти обаче настояват за своето право. Те са категорични, че имат законово право да използват имотите си, да строят и да влязат във владение. Природозащитниците пък настояха за ревизия на общия и на подробния устройствен план и намиране на трайно решение на конфликта между собствениците на земи в парка и гражданите на Стара Загора.
На 16 август пък главният архитект на Стара Загора Иван Кирчев подаде оставка. Това стана, след като беше разпространена информацията, че съпругата на главния архитект е един от проектантите на сгради в парка.
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров от известно време казва единствено, че се търси трайно решение на казуса. Той потвърди единствено, че разрешителните за строеж в парк “Бедечка” са осем.
Actualno.com припомня, че наскоро Община Стара Загора обяви, че смята за най-разумно да организира местен референдум, за да кажат старозагорци дали са готови да плащат по-високи данъци, за да платят над 30 милиона лева и така да бъде запазен изцяло днешният парк "Бедечка" в източния край на града.
За да има допитване, първо трябва да бъдат събрани 15 000 подписа с такова искане, писа тогава "24 часа".
Проблемът, който в Стара Загора зрее от години, е в това, че съдът върна на бивши собственици и техни наследници наследствените им земи, които някога са били зеленчукови градини, а днес попадат в чертите на квартал "Бедечка", където е и паркът.
За да бъде запазен той в неговата цялост и уникалната растителност там, както настояват екологични организации и отделни граждани, на собствениците на 305 дка земя трябва в рамките на 15 години да бъде изплатено обезщетение от общинската хазна в размер на повече от 30 милиона лева, поясни Тодоров.