Отказът на държавата и общините да се разплатят със строителните фирми, работещи по европроекти, ги обрича на фалит. За това предупредиха от Камарата на строителите. Поради тази причина в края на седмицата браншовата организация препоръча на своите членове да спрат работа, докато не бъде възстановено финансирането. В същото време от Асоциацията на консултантите по европроекти предупредиха, че ако строителите откажат да изпълняват договорите си, има опасност въобще да не получат парите си, предаде БНТ.
Близо 1 млрд. лева е дългът към строителите. На тях не се плаща не само по спрените от Брюксел оперативни програми “Околна среда” и “Регионално развитие”, но и по “Транспорт” и по Земеделие”, заявиха от Камарата на строителите. От браншовата асоциация предупредиха, че има реална опасност от затваряне на десетки фирми и нова вълна от безработица.
"Зад тези проекти стоят десетки фирми. Има малки фирми, за които 10 или 20 хиляди лева неразплатени навреме са фатални. Така, че реална опасност от фалити има и оставане на улицата на десетки, стотици и хиляди хора – може би", заяви Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите.
Според браншовата камара единствения начин фирмите да не фалират е да спрат работа, докато не получат парите си.
"Ние нямаме договор с Брюксел, ние имаме договори с общините и с държавата, така че откъде ще ги вземе парите възложителя си е негов проблем", заяви Глосов.
От Асоциацията на консултантите по европроекти предупредиха, че подобна мярка може да лиши строителите от средства.
"Ако едностранно строителните фирми решат да спрат изпълнението, те ще търпят страхотни санкции от страна на възложителя и Закона за обществените поръчки", заяви Кристина Цветанска, председател на Асоциацията на консултантите по европроекти.
За да се избегнат заложените в договорите им неустойки, фирмите трябва да сключат с възложителите, протокол, който признава и заплаща, извършеното до момента, съветват от Камарата на строителите. От Асоциацията по верпроекти предупредиха още, че ако се спре строителството, а по-късно се възстанови, ще бъде изтълкувано от Брюксел, като промяна в договора и ще последва ново спиране на парите.
И двете браншони организации призоваха държавата спешно да се разплати със строителните фирми, за да не останат градовете разкопани, а ремонтите по пътищата недовършени.