Стотици хора се събраха на пореден протест в защита на Национален парк Пирин в столицата. Този път сборният пункт бе НДК, където днес и утре се провежда неформалната среща на министрите на ЕС по околна среда.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Протестиращите скандираха "Мафия", "Мафията вън", "Оставка", както и "Save Pirin". Сред плакатите също имаше такива, написани на английски език, за да бъде привлечено вниманието на министрите от ЕС.
Демонстрацията бе съпроводена от засилено полицейско присъствие. Блокиран бе бул. "Витоша", пропускаше се обаче градският транспорт.
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
По-рано от гражданската организация "Спаси Пирин" поканиха с писмо екоминистрите да се присъединят към протеста.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Писмото е до Европейския парламент и Европейската комисия, президента на ЕК Жан-Клод Юнкер, председателя на Европейския съвет Доналд Туск, както и до всички европейски министри на околната среда, с призив за подкрепа за отмяна на "скандалната резолюция" на Министерски съвет, засягаща плана за управление на Национален парк “Пирин”. То е придружено със специално подготвен видеоклип, разкриващ проблемите в Националния парк, част от световното природно наследство на ЮНЕСКО, и последствията от решението на Министерски съвет.
Исканията на протеста остават непроменени:
- Оттегляне на решение № 821 на МС от 29.12.2017, даващо възможност за строителство в 48% от Национален парк Пирин;
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.
- Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение;
- Обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество;
- Оставка на Валери Симеонов като вицепремиер, заради прокарване на правителствена политика срещу гражданското общество и природата и публичните призиви за насилие и дискриминация;
- Отхвърляне на внесените лобистки поправки в Закона за горите (същите като през 2012 г.), разрешаващи сечта и бетонирането в горите. Отделяне на контролния орган (Изпълнителна агенция по горите) от брадвата (МЗХГ) и забрана износа на обла дървесина от държавните гори;
- Отхвърляне на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които улесняват урбанизацията им. Разследване на заменките по Черноморието.