Автоматични дефибрилатори ще бъдат поставени на пет метростанции в софийското метро, а за работата с тях ще бъде обучен част от персонала на метрото. Метростанцията при Софийския университет е една от локациите, в които е поставен дефибрилатор.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
"Става въпрос за европейска практика, като идеята и заслугата тук са на нашите колеги д-р Петров, д-р Колев, д-р Койчев и д-р Милев - това са общински съветници - лекари, с които изработихме проекта. Идеята е да закупим 6 дефибрилатора, които са последна дума на технологиите, тоест с тях няма как да се навреди, дори да не се използват от специалисти", обясни Георги Георгиев, председател на СОС пред БНТ.
Заради ковид има спад на пътникопотока в метрото, а достъпът на екипите на Спешна помощ се забавя с оглед на дистанцията, затова идеята е да се даде възможност за първа помощ на място - около два месеца след решението на общинския съвет в четвъртък да се закупи необходимото оборудване. През работното време на метрото има на смяна и по един служител, преминал обучение как да работи с апаратурата.
"Искаме това да бъде началото на една много голяма инициатива, която трябваше да бъде осъществена в България много отдавна - всеки един от нас да може да спасява човешки живот при внезапна сърдечна смърт, именно с такава умна, дигитална машина, която всъщност изпълнява цялата процедура по прекратяване на потенциално фатално ритъмно нарушение - сърдечен арест", обясни проф. Иво Петров, зам.-председател на СОС.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Всичко в дефибрилатора е автоматизирано, затова по никакъв начин не можем да навредим на пациента, увери проф. Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защо трябва да има дефибрилатори на всички обществени места?