Стефан Тафров: Когато говорим за дипломация, да си спомним за Раковски и какво той казва за Русия (ВИДЕО)

06 март 2024, 17:35 часа • 2819 | прочитания

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов разговаря с дипломата Стефан Тафров за успехите на българската дипломация.

Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)

Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.

„Има много моменти, в които българската дипломация на свободна България действително е била за уважение.“, казва гостът, отбелязвайки, че дипломацията в България е съществувала преди идването и след падането на комунизма. Един от ярките примери за дипломация е, когато правителството на Александър Малинов, извоюва пълната българска независимост през 1908 г. „Това е едно изключително постижение, т.к. се използва един много особен момент в съотношението на силите в Европа, така че България всъщност да наруши Берлинския договор като обяви независимост.“

Сключването на Крайовската спогодба през 1940 г., с която Южна Добруджа - Силистра, Добрич, Балчик, Шабла - се връща отново в пределите на България, е друг пример за изключително постижение на българската дипломация.

Още: Кой и защо се страхува от Иван (Ванче) Михайлов (ВИДЕО)

Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

„След падането на комунизма такова постижение е например, присъединяването ни първо към НАТО, после към ЕС, но преди това, че България първа в света призна Македония и по този начин предотврати разпространяването на войната в Югославия извън нейните граници, т.к. Македония беше в една сива зона тогава и целия световен печат беше залят със спекулации как видите ли сега ще има нова Балканска война. Това решение на правителството на Филип Димитров фактически посла пътя на България към ЕС.“, припомня Стефан Тафров за времето, когато е бил първи заместник-министър на външните работи в правителството на Ф. Димитров.

Гостът припомня, че Георги С. Раковски е истинският родоначалник на българската дипломация. А какво би станало, ако българската млада, неосвободена още, държава сключи споразумение със султана и направи дуалистична монархия от типа на Австро-Унгария със сюзерен султана, но с премиер българин? „Но това е против интересите на Русия. Това е един от вариантите, срещу които Русия и нейният посланик граф Игнатиев се борят. Всяка фигура като Левски за тях е анатема, защото той непрекъснато говори, че България трябва сама да се освободи. Така че ние добре трябва да знаем историята и да гледаме и да не се учудваме, че сега съвременна Русия обяви България за враг. Те най-сетне изплюха камъчето. Тяхната нагласа към България е: или сте наш сателит, наша Задунайска губерния или сте ни враг, няма средно положение. Докато другите големи страни, обаче демократични, гледат на България като на една нормална страна, която има своето място в семейството на европейските народи и на света.“

Още: За безсмисления вот на недоверие и трансфера на Мустафа Емин към Ивелин - скандалите и важното в мрежата на 3 април

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

„Позицията на сегашното правителство е достойна за уважение, защото имаше колебание преди това по време на служебните правителства. Тези колебания са изчистени. България стои много добре в международен план.“, казва дипломатът във връзка с поетите ангажименти на България към НАТО и ЕС.

Целият разговор на Васил Данов със Стефан Тафров можете да гледате във видеото: 

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони

Още: Кой пречи на Министерство на отбраната за помощта за Украйна? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес