Обществената поръчка за закупуване на медицински хеликоптер на лизинг е подновена. До средата на януари 2023 г. се очакват офертите по нея, съобщи ръководителят на проекта за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS) в България Георги Гвоздейков.
Днес бившият депутат от "Продължаваме промяната" алармира за "погрешни внушения" във връзка с процедурата с публикация в профила си във Facebook. "Знам, че това е от спешна необходимост за хората и няма да отстъпя и крачка назад. Въпреки заплахите и забраните, продължаваме напред, докато осигурим медицински хеликоптер в България”, коментира Гвоздейков.
Половин месец след като здравното министерство прекрати обществената поръчка за купуване на 6 медицински хеликоптера, за да създаде система за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS), се провали и процедурата за летателен апарат на „сух лизинг“. Това стана по-рано този месец, тъй като не беше подадена нито една оферта по поръчката с прогнозна стойност 1 756 004 евро на специално създаденото държавно дружество "България Хели мед сървиз".
Припомняме, че голямата поръчка за покупка на санитарни превозни средства за транспорт по въздух с необходимото оборудване и апаратура за нуждите на спешната медицинска помощ бе с прогнозна стойност 135,6 млн. лева без ДДС. Индикативната цена бе за покупка на шест хеликоптера с възможност за още един. За нея кандидатства само италианската компания Leonardo S.p.A., която за шестте вертолета предложи цена 123 363 956 без ДДС. Тоест, при ограничен за един брой ресурс от максимум 16,5 млн. лв., дружеството бе предложило цена 17 млн. лева. Офертата му за шестте беше 102 589 827 лв. без ДДС.
Предметът на възобновената сега поръчка е предоставяне на „Сух лизинг“ на въздухоплавателно средство за транспорт по въздух (хеликоптер), осигурен с необходимото медицинско оборудване за нуждите на спешна медицинска помощ с хеликоптер (HEMS) и свързаните с експлоатацията му услуги:
- Обучение на летателния състав (до 6 пилоти);
- Обучение на 1 (един) служител за работа с медицинското оборудване на хеликоптера;
- Обучение на до 2 (двама) служители за извършване на техническо обслужване на хеликоптера;
- Предоставяне на пълен комплект ръководства по експлоатация за летателно опериране и техническа поддръжка;
- Необходимата застраховка за експлоатирането на ВС.
Цялата обществена поръчка е публикувана ТУК.
България е единствената държава членка на Европейския съюз, която до този момент не разполага с въздухоплавателни средства за извършване на медицински и специализирани операции.
""Продължаваме Промяната" призоваваме да не се правят опити за саботаж в търсенето на работещи решения на проекта, който е отлаган години наред заради политическо бездействие", съобщиха от ПП, които създадоха "Хели Мед Сървиз".