Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стаменков: Мигрантите искат да се върнат по родните си места, но няма пари за това

24 септември 2015, 09:49 часа • 3967 прочитания

Голям брой от хората, които идват в Европа не получават бежански статут. Те са икономически мигранти и в един момент от тяхното пътуване решават да предприемат стъпка за връщане в родните си страни. Това каза пред БНР ръководителят на Мисията в България на Международната организация по миграцията Радослав Стаменков.

"Болшинството имигранти у нас желаят да се завърнат доброволно в родните си страни", заяви той.

"Ако през 2013 г. сме върнали 50 души, през 2014 година цифрата стана около 300, а за 2015 година желанието на хората да се завърнат доброволно е още по-голямо. Проблемът е недостатъчното финансиране и недостатъчното програми, които позволяват всички желаещи да бъдат върнати по родните си места", заяви Стаменков.

По думите му обаче не във всички страни е възможно доброволно завръщане. "Например в страни като Сирия и някои части от Афганистан поради бойните действия там такова завръщане не е възможно", обясни той.

Друга трудност пред желаещите да се завърнат по родните си места хора е липсата на редовни документи за пътуване. Много мигранти идват от страни, които нямат дипломатически представителства у нас и това поражда затруднения. Ако няма декларирано доброволно желание, организацията не може да осигури връщане на мигрантите, категоричен е Стаменков.

"Естествено, тук не става дума просто за един самолетен билет и връщането на лицата. Те получават подкрепа както в България, така и в родните си страни, за да можем да гарантираме, че това завръщане ще бъде устойчиво", каза експертът.

Той заяви, че след като лицето заяви доброволно желание, връщането се осъществява в рамките на няколко дни. Ако всички документи са налице, това може да стане в рамките на една седмица.

В случаите на хора от уязвими социални групи – самотни майки и възрастни хора, процедурите са по-дълги, отбеляза Стаменков. Създаването на центрове за информация и регистрация значително ще намали процентът на нерегистрираните мигранти, убеден е той.

"Особено в Гърция ще бъде много от полза. Там само от началото на годината са влезли около 320 000 лица, търсещи убежище – около 6000 души на ден. Представете си пред какви трудности е изправена Гърция само за регистрацията на тези хора, да не говорим за тяхното обгрижване", каза Стаменков.

Милиардите, обещавани от Европа за справяне с бежанската криза, все още са много далеч, а правителствата се нуждаят от средства сега, изтъкна експертът.

Късно снощи лидерите на страните членки на ЕС приеха на извънредно съвещание в Брюксел решение за засилване на контрола по външните граници на ЕС и увеличаване на хуманитарната помощ за съседните на Сирия държави, за да се спре безпрецедентния приток на мигранти. 

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес