Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според проф. Ивайло Дичев не само политиците, но и гражданите не искат да решат ромския въпрос

03 юли 2017, 09:00 часа • 3119 прочитания

Ромският проблем е много сериозно социален, но си представете, че някой политик реши да прави нещо да облагороди – никой политик няма интерес да го прави, защото ще понесе негативи. За да се променят нещата трябва инвестиция. Това заяви професорът по културна антропология в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Ивайло Дичев.

Това е класика, в много страни го наблюдаваме, групи, които са се затворили една към друга, с високо ниво на недоверие, трябва само една искра. Това е резултат от затварянето на етническите групи в България. Тези групи развиват собствена култура и лидери, и непрекъснато ще има конфликти между тях, допълни още той в интервю за БНТ.

Проф. Дичев напомни, че при прехода първите, които уволниха, бяха ромите и те се затвориха в места, в които можеха да живеят. Ние, българските граждани, не искаме да решим този въпрос. Всяко нещо, което се каже, веднага поражда яростен изблик, добавя той.

"Расизмът в България е провинциален тип. Тук става дума за малки общности, които искат да си бъдат затворени. Този идеал на малка затворена общност, чиста, (какво значи чиста никой не знае). Той не е само сред ромите. Човек от Видин няма да отиде да работи в Благоевград, защото знае, че няма да го приемат", допълни още Дичев. Според него за това вина имат провинциалната затвореност на обществото, предубежденията към чуждите. Той припомни, че "основна роля имат медиите и безотговорните политици, които насаждат това с голяма безотговорност . В подобна публичност се чуват силните гласове, умерените гласове се губят."

"Онзи ден някакви руснаци нападнаха полицай, друг би словенци, преди това едни момичета нападнаха жена със забрадка - нивото на агресия се вдига изключително много в нашето общество. Перчене на различни хора, които искат някой да гласува. Цялото общество трябва да направим усилие да говорим по-спокойно включително във Facebook, който е генератор на тези неща. Истински патриот би отишъл да потуши нещата, да се опита да ги сдобри. Медиите трябва да показват по-често роми, които плащат данъци и са успели - това е феноменът на видимостта. В полицията трябва да влезнат роми, да са в махалите.", коментира още проф. Дичев.

Националистическата гледна точка

По-рано зам.- пресдедателя на ВМРО Ангел Джамбазки заяви, че властите са използвали гласовете на ромите са създали безобразия.

„Старите цигани в едно населено място бяха уседнали и социализирани, новите поколения след 89-та година не са. Начинът им на живот няма нищо общо - културният модел е различен и е трайно отписан от българското общество. Не са единна общност, делят се на мюсюлмани и християни. Основният проблем ме изтърваването на обществените процеси, една част да мислят, че няма да бъдат наказани. В момента има двустранна липса на желание", каза Джамбазки.

По думите му относно Асеновград "те (бел. ред. - ромите) се опитаха да изкарат децата провокатори, малолетни момичета, хора, вие нормални ли сте? Това са хора с брадви, тук човек е много условно казано."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес