Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спешно пращаме на Украйна и зенитно-ракетни комплекси, реши комисията по отбрана

07 декември 2023, 16:26 часа • 8395 прочитания

Комисията по отбрана в Народното събрание прие решение, според което страната ни изпраща пореден транш военна помощ за Украйна. Този път става въпрос за въоръжение, в т.ч. преносими зенитно ракетни комплекси и зенитни ракети, но вече не само непригодни, а и "наднормативни". 

Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни

Още: Kaufland въвежда рекордно намаление на над 1000 продукта седмично

Решението беше взето 11 гласа "за", 4 "против" и един "въздържал се" проектът на решение беше приет в комисията. Идеята е внесена днес (07 декември) от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, санкционираният по "Магнитски" депутат Делян Пеевски, съпредседателите на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и Атанас Атанасов.

Припомняме, че на 27 септември парламентът прие помощ за Киев с дефектни ракети за зенитните комплекси C-300 и други боеприпаси, които страната ни не може да използва. Преди няколко дни беше прието и споразумение, според което България ще предостави бронетранспортьори с отпаднала необходимост за украинската армия. Президентът Румен Радев наложи вето на това решение, но се очаква то да бъде преодоляно. 

Какво изпращаме сега?

С решението се предлага България да дари на Украйна "неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип".

Още: Променят движението през два тунела на АМ „Хемус“

Още: Служебният кабинет иска вечно засекретяване на информация

В него е записано, че министърът на отбраната ще определи излишните количества в хода на провеждания Стратегически преглед на отбранителната политика. Очаква се списъкът да бъде готов през януари или февруари. Още: Голямата заблуда за западната военна помощ за Украйна: В числа за снарядите (ВИДЕО)

И сега има списък с неизправната техника в Дирекция "Логистика" на Министерството на отбраната, но трябва да се прецени каква част от нея може да бъде дадена.

Охрана от НАТО

Ако документът бъде приет, Министерският съвет ще бъде задължен да преговаря с правителствата на страни от НАТО за разполагане на ПВО и брегови противокорабни ракетни комплекси за "усилване на отбранителните способности на България".

Вносителите предлагат още у нас да се обучават до четири украински пехотни или механизирани роти годишно с общо 160 военни. Те ще идват като военнослужещи без лично оръжие и бойна техника. 

Още: Ето с какво се различават новите лични карти от старите и с колко поскъпват (СНИМКИ)

Още: Най-теглените мобилни приложения в България за 2024 г.: Изненадващ победител (СНИМКИ)

Освен това се предвижда Министерството на отбраната да предприеме необходимите действия за присъединяване и принос, съобразно възможностите на България, към коалицията от държави за изграждане на способности на Военновъздушните сили на Украйна за използване на самолети F-16, включително за провеждане на съвместни тренировки и използване на въздушното пространство на страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес