Монтана, Враца, Шумен, Кюстендил, Плевен – това са само част от населени местата, които страдат от безводие. Експертите прогнозират, че проблемът ще се разраства. „Проблемът с безводието ще става все по-голям. И в световен мащаб достъпът до чиста, питейна вода не е гарантиран изцяло. Има около 3 млрд. жители, които нямат такъв достъп”, коментира специалистът по води и хидрохимия доц. Борислав Великов в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.
Още: Прогноза за времето - 18 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 17 април 2025 г.
Още: Ловеч на още по-строг режим на водата
Според него липсва целенасочена държавна политика в сектора. „Няма нов закон за снабдяването и канализацията. Законът за водоснабдителните и канализационните услуги е от 2005 г. Много неща са се променили за 20 години. Налага се да се въведат редица промени”, обясни доц. Великов.
Още: "Проблемът с безводието е много остър": МРРБ и МОСВ се фокусирът върху язовир "Черни Осъм"
Още: Полк. Вилис Цуров: Кремъл не иска примирие, иска да воюва (ВИДЕО)
Още: МВР министърът с подробности за "цивилните патрулки" по пътищата (ВИДЕО)
По негови думи кризата с безводието ще се засили в бъдеще. „Трябва да направим анализ на риска за качеството на риска за всички водоснабдителни системи. Единна методика за това липсва и трябва да бъде създадена. По-трудно е да има достатъчно достоверни данни за качеството на водата”, посочи още доц. Великов.
Още: Главчев разпореди на МОСВ спешни действия заради безводието в страната
Още: Монтират нови пътни знаци в 11 опасни отсечки
Още: На Разпети петък: Жълт код за силни дъждове