Кольо Илиев, собственикът на „Феникс Ресурс”–Дупница, което пламна на 13 август, получи две обвинения за причинените щети - за престъпление против околната среда и неумишлен палеж. В момента той е с наложена мярка "парична гаранция" в размер от 5000 лв. Съдът му забрани и да напуска страната. Илиев има срок от една седмица да внесе гаранцията си. При разпитите той е отказал да дава обяснения.
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Това стана ясно на брифинг в Окръжна прокуратура-Кюстендил, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона. В него участваха говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова и окръжният прокурор Камелия Стефанова. Поводът - пожарът заради който беше повредена конструкцията на мост по АМ "Струма", което от своя страна затвори за движение отсечката между Дупница и Бобошево.
„Това, че е повдигнато обвинение срещу едно лице не означава, че досъдебното производство е приключило”, уточни Арнаудова.
Разследването започна ден след като избухна пожара - на 14 август и вече е в напреднала фаза, увериха от прокуратурата.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
„Първото действие по разследването беше направен оглед в 9.35 часа на 14 август. По делото са извършени в бърз порядък всички неотложни действия, като 15 август е извършен повторен оглед на местопроизшествието, за да могат да бъдат приобщени значителна част от веществените доказателства. Целта бе да се установи какъв точно отпадък е складиран там“, обяви окръжният прокурор на Кюстендил Камелия Стефанова, която предостави подробности около воденото разследване по случая.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Вече са взети представителни проби, за да установи точно какъв вид отпадък е бил съхраняван под моста на АМ „Струма“. Ако се касае за опасни отпадъци, то по смисъла на преходните разпоредби на Закона за управление на отпадъците, ще е налице друга правна квалификация на деянието. Като веществено доказателство по делото са приобщени и всички отчетни книги, водени от дружеството „Феникс“ ЕООД – Дупница, както и годишните отчети. Целта на прокуратурата е да установи точно каква дейност е осъществявал търговецът и дали тя е съобразно правилата, визирани в Закона за управление на отпадъците“, добави прокурор Стефанова.
Тя каза още, че до този момент са установили, че „Феникс“ ЕООД притежава разрешение, според което му е позволено да извършва действие по третирани на отпадъци на две площадки. Отделно от това е извършена проверка от РИОСВ – Перник на 23.03 2019 г.
„Държа да отбележа, че разследването не се провежда единствено и само по отношение дейността на търговеца. Ние ще проверим и дейността на всички контролни органи, а именно АПИ, кметът на Дупница“, посочи още прокурор Стефанова.
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
В предоставения констативен протокол от РИОСВ – Перник, е установено, че в терена под моста на магистралата има складирани отпадъци, посочени са като вид и е дадено предписания всички те в срок до 31 юли 2019 г. да бъдат преместени и почистени.
„Както знаете пожарът възникна на 13 август, целта ни е да установим какво са направили контролните органи след 31 юли, до когато е трябвало мястото да бъде почистено от дружеството“, казаха още от прокуратурата.
С постановление на разследващия орган от края на миналата седмица, управителят на „Феникс“ ЕООД е привлечен като обвиняем за извършени две престъпления. Едното е за престъпление против околната среда, затова че в качеството си на управител той е управлявал отпадъците по неустановения ред и с това е създал опасност за живота и здравето на гражданите Отделно от това е причинил немаловажни вреди на околната среда. Второто повдигнато обвинение срещу Кольо Илиев е за причинен пожар по непредпазливост, при груба небрежност е запалил чужд имот на значителна стойност, а именно съответните съоръжения на АМ „Струма“. За първото престъпления законодателят е предвидил наказание лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба от 10 до 50 хил. лв. За второто престъпление законът предвижда лишаване от свобода до 5 години.
„На този етап няма доказателства за умишлен палеж на сметището под моста на АМ „Струма“. Ако съберем такива, то тогава ще пристъпим и към промяна на обвинението. Назначени са съответните пожаро-технически и химически експертизи, които ще установят точно огнището на пожара. Назначена е и комплексна строителна експертиза, което ще даде заключение за вида на нанесените повреди и точният размер на вредите“, завърши окръжният прокурор на Кюстендил Камелия Стефанова.