Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Собственици на заведения за пушенето на закрито: Клиентите са виновни, ние сме безсилни

07 декември 2017, 09:55 часа • 2956 прочитания

Практиката да се пуши на закрито, въпреки че законът го забранява, остава масова. Собственици на заведения пък заявяват, че са невинни, защото нямат право да принуждават клиентите да не пушат, които всъщност били истинските нарушители. Затова търговците считат, че е несправедливо те да отнасят глобите за пушене на закрито.

Въпреки забраната и в момента можете да изпушите необезпокоявано цигара в някое заведение. Затова и държавата затяга контрола върху ограниченията за пушене на закрито. Новите правила при цигарите ще се въведат заедно със забраната на наргилетата в заведенията. Промените се подготвят от работна група и предстои да бъдат пуснати за обществено обсъждане до дни.

В момента практиката показва, че правилата лесно се заобикалят и в много заведения се пуши, а глоби не се налагат.

Здравните инспектори се оплакват, че работата е много, а те - малко на брой, като освен това често срещат и съпротива от страна на заведенията, където охраната ги задържа на вратата, докато вътре всички пепелници бъдат прибрани.

Контролните органи обаче са категорични, че забраната очевидно не се спазва, тъй като при проверка като тайни клиенти се случва сервитьорът да ги пита в зала за пушачи или за непушачи предпочитат да се настанят.

Недостатъчният контрол обаче се признава и от ресорното министерство. Така например Светлана Йорданова, зам.-министър на образованието, споделя, че се е случвало да подава сигнали, за които не е получила никаква обратна връзка.

Според новите правила обаче в контрола, освен здравните инспектори, ще се включат и представители на други институции. Глобите ще се налагат вече на управителя на заведението, а не на собственика. При три регистрирани нарушения заведението ще се затваря временно.

Страната ни е на челните места в класациите на пушещите европейски държави. Според данни на Евростат повече от 27% от българите редовно пушат. Над две трети от смъртните случаи у нас са вследствие на сърдечно-съдови заболявания. Годишно в ЕС умират 19 000 непушачи само заради това, че са изложени на тютюнев дим на работното място или у дома.

 

 

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес