"По отношение на защитата в скривалищата България разполага с неограничен брой скривалища, които могат да помогнат, не говоря за противоатомните убежища, повечето, от които не са в добро състояние. За тях са необходими огромни пари и ако е рекъл Господ може да има тежко политическо решение, за да се осигури тази защита. България никога не е разполагала с толкова на брой противорадионни укрития, които да позволят всички ние да слезем под земята. Разчитаме преди всичко на метрополитена, всички нови блокове, като и панелните, строени последните 50 години." Това каза за БНТ бившият директор на пожарната и настоящ съветник в МВР Николай Николов.
Затварят аварийните изходи на скривалищата в Русе
По-важното
По думите му "по-важно е какво трябва да направи държавата и институциите. Преди всичко това е по-добра организация, за да се обърне внимание на това да получаваме медицински грижи, да имаме електроенергия, вода, горива. Това са сложни процеси при сценарий за терористична атака, например. Фокусът е върху тези кризи, които могат да бъдат предизвикани от бедствени ситуации, природни, техногенни, това е основата на по-голямата ни защита.", коментира още Николов.
Още: Авариен режим: Еврокомисията с призив всички да имаме запаси за оцеляване за поне 72 часа
На въпрос дали имаме такава готовност той отговори, че " ключов момент е обучението и провеждането на съвместни тренировки, вкл. и на службите за безопасност, полиция, Червен кръст... всички те заедно трябва да се обучават. Запознаването с тези проблеми трябва да започнат в най-ранна възраст, но тези процеси ще трябва да се подобрят. Моментът не е подходящ за изпитване на страх. Човек е уверен, когато е подготвен, а ние трябва да сме подготвени, за да не се страхуваме от последиците."
Припомняме, че на 27 март 2025 г. Европейската комисия (ЕК) предложи въвеждане на минимални изисквания за готовност на болниците, училищата, транспорта и водоснабдяването в ЕС при извънредна обстановка, а всеки гражданин на ЕС да има запаси за оцеляване за поне три дни. Това е записано в представения вчера план на ЕК за готовност за действия при кризи. Препоръчва се гражданите да се запасят със суха храна, вода, документи за самоличност, осветление.
От страна на ЕК има и кратко видео с подсказки:
- важни лични предмети като например очила, необходими лекарства
- лични документи
- вода и храна - например шоколадчета или протеинови барчета
- фенерче, швейцарско ножче
- пари в брой
- зарядно за мобилни устройства и самите тях
🚨 What's in my emergency survival bag?
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2025
EU urges all residents to prepare a 3-day emergency survival bag. That’s the message from European Commissioner for Preparedness and Crisis Management Hadja Lahbib, as she unveiled the EU’s new Preparedness Strategy.
The bloc is bracing… pic.twitter.com/VcgnemPHgF
Как да се подготвим най-добре за неочаквани финансови проблеми?