Болестта "син език" по овцете и козите излиза извън контрол, предупреждават фермери.
От 22 юли до днес са умрели 52 овце в Шуменско. Освен в трите обявени огнища на болестта в Шуменско - в селата Риш, Кладенец и Бяла река, през последните дни са умрели още овце – в селата Друмево, Ново Янково, Крайгорци, Тушовица и Нова Бяла река, каза за БТА началникът на отдела "Здравеопазване на животните" в ОДБХ в Шумен Юлиян Йорданов.
По думите му от различни животни - овце, говеда и кози, са взети повече от 150 проби, които са изпратени за изследване в централната лаборатория за химични изпитвания и контрол. След като резултатите от изследванията станат известни, може да има решение за обявяване на нови огнища на болестта в Шуменско, след издаден протокол и след заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Труповете на умрелите овце вече са обезвредени в шуменския екарисаж. Вече е обособена и 20-километрова зона в трите огнища на заболяването в региона, където се прилагат мерките по дезинфекция на животните и помещения. Извършват се и клинични прегледи при съмнения за болестта "син език". Затворени са и двата събирателни пункта за животни - в селата Радко Димитриево и Градище, предаде бтв.
Междувременно фермерите заплашиха да блокират магистрала „Тракия” с умрели животни. В една ферма в село Рупча от 350 овце само за дни заразата е поразила повече от половината. Целият Руенския Балкан е пламнал от заболяването, въпреки че официално властите говорят за единични случаи на умрели животни.
Въпреки, че наливат средства за лекарства и дезинфектанти, фермерите не виждат спасение. Най-големият проблем в жегите е, че екарисажът се задъхва да прибира умрелите животни, които стоят с дни и сеят зарази.
Стопаните очакват спешна реакция от държавата. Опасяват се, че до дни в района няма да остане здраво животно. Подобна е ситуацията в цялата страна. Вече има регистрирани случаи и на заразени крави.
В същото време Министерството на земеделието и храните публикува на своята интернет страница списъка на контактните точки по общини, на които гражданите да могат да подават сигнали за болни и умрели животни от болестта "син език", съобщиха от МЗХ.
Те са създадени във връзка с решение на провелия се на 13 август 2014 г. Координационен щаб за заболяването, който беше създаден от министъра на земеделието и храните Васил Грудев. На сайта са публикувани и приложенията към наредбата за условията и реда за разходване на средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове.