Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шведски експерти ще проверяват две наши летища дали могат да приемат изтребители “Грипен”

09 ноември 2022, 22:30 часа • 6327 прочитания

Швеция изпраща свои експерти, които да инспектират две български военни летища - “Граф Игнатиево” и “Безмер”, дали могат да приемат изтребители “Грипен”. Това обяви военният министър Димитър Стоянов на изслушване в парламентарната комисия по отбрана. Шведите трябва да дойдат още на 16 ноември, предава 24 часа

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Подобна делегация, която да инспектира дали двете бази могат да приемат самолети “Мираж-2000”, се очаквала и от Франция, каза Стоянов на депутатите. Засега обаче за нея няма дата. 

“Грипен” и “Мираж” са фаворити за т.нар. заместващ изтребител, който трябва да покрие нуждата на ВВС от самолети от 2023 г. - когато изтича ресурсът на руските ни изтребители, до 2028 г. - когато ще са в пълна оперативна готовност закупените от САЩ F-16. 

Швеция и Франция са двете държави, отговорили на запитванията на МО дали могат да ни предоставят изтребители и въоръжение. Запитвания са пращани и до САЩ и Израел от служебното правителство. Преди това кабинетът на Кирил Петков е питал и Испания, Италия и Нидерландия, но тези страни отговорили с писма, че не могат да ни предоставят изтребители, каза Стоянов.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

По-късно пред журналисти министърът разясни, че от Швеция и Франция има отговори, включително и с цени, които не назова. И двете оферти са за над 100 млн. лева и която и да бъде избрана, ще трябва да бъде одобрена от парламента.

В края на 2023 г. изтича ресурсът на МиГ-29, а първите американски самолети ще дойдат най-рано 2025 г., отговори Стоянов пред депутатите защо се търсят заместващи самолети. МО продължава и преговорите с Италия за закупуването на две подводници. Последните разговори са били в периода 12-14 октомври, но италианската оферта била много скъпа по думите на министъра. Затова очакваме подобряването ѝ.

Ако парламентът одобри предложената от правителството програма за модернизация на армията с 13 проекта на обща стойност над 8 млрд. лв., реално ще отпадне нуждата всяка сделка да се одобрява поотделно от НС, стана ясно на изслушването на Стоянов. В такъв случай това ще се прави единствено за сделки, които са по-скъпи от прогнозната цена в програмата. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес