Брегалнишкият владика Иларион отказа да отслужи панихида в чест на Тодор Алексадров, пише днес македонският вестник “Дневник”. Организатор на церемонията в щипско Ново село е била местната организация на ВМРО-Народна партия в Щип.
Още: Зов за помощ: Търсят се кръводарители за летец-пилот и подполковник в резерва от ВВС
Още: Най-важните новини за деня: 25 април 2025 г.
Владиката е отказал да отслужи панихида заради изявления на лидера на партията Любчо Георгиевски, който нарекъл отлъчения от Македонската православна църква владика Йован Вранишковски политическа жертва. По думите на Иларион Георгиевски е нанесъл удар на църковната и националната идентичност.
От МПЦ са изразили учудване от решението на владиката, тъй като отслужването на панихида винаги се приема, защото става дума за молитва за успокоение на душата на покойния. Владика Томотей от МПЦ е заявил, че той не би отказал. Друг владика, пожелал да остане анонимен от своя страна е заявил, че партийните лидери се променят постоянно, а те като църква имат мисия да се молят за душите на починалите.
В същото време над 1500 лева събраха членове и симпатизанти на ВМРО-НИЕ, участващи в традиционното поклонение на гроба на Тодор Александров край Мелник. Средствата са за подпомагане на кампанията за издигане на паметник на Тодор Александров в центъра на Благоевград. 1000 лв дари от името ръководството на партията ВМРО-НИЕ председателят Петко Атанасов. Дарения направиха членовете на партията от Разлог, Благоевград, Петрич, Белица, Симитли, Добринище, София и други.
Още: Задава ли се захлаждане: Прогнозата на Гери Малкоданска
Още: За три дни: Ограничават движението по пътя Видин - Монтана
Като част от кампанията от инициативния комитет вече монтираха и билбордове с лика на Тодор Александров по главен път Е79.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Куп ограничения по магистрала "Тракия" следващата седмица
Още: Любка Качакова: 60 години България е пускала вода за напояване на Гърция
По време на традиционното поклонение на гроба на легендарния водач на ВМРО бе отслужена панахида от отец Павел от град Петрич, бяха поднесени венци и цветя от ръководството на ВМРО-НИЕ.
С тържествен залп Тодор Александров бе почетен не само като мъченик, но и като войвода.
Редактор: Ая Косарова
Още: Рокада във важна агенция на държавата