Европейската комисия е изпратила писмо до България, в което изразява опасенията си по отношение на режима за предоставяне на гражданство срещу инвестиции. Брюксел иска от София допълнителни допълнителни подробности за това. Българското правителство разполага с един месец, за да отговори на писмото с искане за допълнителна информация, след което ЕК ще вземе решение относно следващите стъпки.
Съгласно официалното съобщение от Брюксел, по тази тема се отварят наказателни процедури срещу Малта и Кипър т.е. ние още не сме в такава, но нищо чудно след месец да бъдем. Там има подобни законови схеми като в България - т.нар. схеми "златен паспорт" т.е. получаваш гражданство срещу определена инвестиция. У нас по закон това става въпрос за 1 млн. лева директна инвестиция. ЕК счита, че предоставянето на гражданството на тези държави членки, а оттам и на гражданството на Съюза, в замяна на предварително определено плащане или инвестиция и без действителна връзка със съответните страни, не е съвместимо с принципа на лоялно сътрудничество, залегнал в член 4, параграф 3 от Договора за Европейския съюз. Това също така подкопава целостта на статута на гражданството на Съюза, предвиден в член 20 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
Поради естеството на това гражданство подобни схеми имат последици за Съюза като цяло. Когато една държава членка предостави гражданство, съответното лице автоматично става гражданин на ЕС и се ползва от всички права, свързани с този статут, като например правото на свободно движение, пребиваване и работа в рамките на ЕС или правото да гласува на общински избори, както и на избори за Европейски парламент. В резултат на това последиците от схемите за предоставяне на гражданство срещу инвестиции не са нито ограничени до държавите членки, които ги прилагат, нито са неутрални по отношение на други държави членки и ЕС като цяло. A EK счита, че предоставянето на гражданство на Съюза за предварително определени плащания или инвестиции без действителна връзка със съответните държави членки подкопава същността на гражданството на Съюза.
В резолюция, приета на 10 юли 2020 година, Европейският парламент отново призова държавите членки да премахнат възможно най-скоро всички съществуващи схеми за гражданство срещу инвестиции или пребиваване срещу инвестиции.
Към момента, единствената публична информация, касаеща темата, е, че се готвят законопроекти, но няма никаква реална дейност в парламента. Законопроект на правителството беше пуснат в края на март, 2019 година, а точно преди извънредното положение заради пандемията от коронавирус вече се обсъждаше и предлагане на друг законопроект.
А как още по времето на Цецка Цачева като правосъден министър държавата си призна какъв провал е тази "инвестиционна схема" - ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!