Министерски съвет одобри проект на закон за несъстоятелност на физическите лица - Закон за личния фалит. Той е важен, защото предлага правна уредба на производство по несъстоятелност на физическите лица, която да запълни празнота и да уреди производството в съответствие с обществените очаквания, актовете на ЕС и особеностите на националната ни правна система, каза служебният правосъден министър Крум Зарков.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
"Няма държава в ЕС, няма развита държава, в която да няма законова регламентация на личния фалит. България твърде дълго остана без такъв закон", заяви той на брифинг в сряда.
"Важно е да се уточни, че само добросъвестни длъжници могат да искат образуване на производството, ако желаят да удовлетворят всички свои кредитори и в резултат на това да бъдат освободени от непогасените задължения", отбеляза той. Добросъвестен е онзи длъжник, който поема задължения съобразно своето имуществено състояние и доходи и който със своите действия не уврежда умишлено или поради небрежност интересите на своите кредитори.
Законопроектът гарантира жизнените потребности на длъжника и членовете на неговото семейство в рамките на това производство. Несеквестируемото имущество на длъжника няма да се включва в масата на несъстоятелност и срещу него няма да може да бъде насочвано изпълнение – т.е. то ще бъде защитено.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Съдът ще определи издръжка, която ще служи за задоволяване на тези потребности на длъжника, съобразно имущественото му състояние. Тя не може да бъде по-малка от минималната работна заплата, предвижда законопроектът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Той е подготвен от Министерството на правосъдието и Министерството на иновациите и растежа, като общественото обсъждане се проведе през октомври. "Постъпиха много становища и предлагам този дебат да продължи и в парламента", каза Зарков.
Становище е постъпило и от Групата на Световната банка – от нейния отдел за финансови иновации и конкурентоспособност, които приветстват законопроекта и казват, че множество елементи в него съответстват с най-добрите практики.
"Този закон идва, за да помогне на хората, изпаднали във временно затруднение, да получат втори шанс. Да помогне на хората да избегнат затъване в блатото на дълговете си. Надявам се до края на годината той да бъде приет, такъв е и ангажиментът на България по Плана за възстановяване и устойчивост. С този закон бяха приети всички нужни закони по ПВУ, които бяха от компетенцията на Министерството на правосъдието", обяви Крум Зарков.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
ОЩЕ: Ще се сложи ли край на вечния длъжник у нас?