С публикуването в Държавен вестник на промените в Закона за хазарта се прекратява дейността на всички хазартни игри и лицензията за тяхното органициране става невалидна (бел. ред. - все още промените не са обнародвани, очаква се това да стане на 18 февруари). Така, според закона, моментни лотарийни игри ще могат да се организират само от държавата в лицето на Българския спортен тотализатор.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
От няколко дни все по-често в медиите се появяват въпросите и опасенията на две категории хора – от една страна разпространителите, закупили лотарийни билети, за да ги продават в своите търговски обекти, и от друга – на спечелилите от Национална лотария, които все още не са получили печалбите си.
Търговци от страната твърдят пред БНР, че в техните обекти няма неизплатени печалби. За тях остава проблема с непродадените лотарийни билети, които те са платили предварително. Те искат диалог за решаване на проблема, но не изключват и възможността за протести. Пред Националното радио техни представители съобщиха, че всички собственици на 18 хиляди обекта от цялата страта обмислят да заведат колективен иск срещу държавата, но разговорите затова предстоят. Само в два региона на страната, в 600 обекта, търговците имат непродадени билети на стойност над 1 млн. лева.
“Тези хора нямат кой знае какви възможности по моя преценка. Законът влиза в тридневен срок от обнародването, което значи, ако утре бъде обнародван, четвъртък-петък той ще е влязъл в сила. От този момент се прекратява организирането на хазартни игри на всички оператори вън от Спортния тотализатор“, коментира адвокат Валя Гигова пред БНР.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
“Организирането на игри обаче включва не само продажбата и разпространението и изплащането на печалби, от тоя момент насетне няма да могат се продават билетчета повече. Казано иначе тези търговци, които са си купили билети, аз не очаквах да чуя такава огромна сума, няма да могат повече да ги продават на трети лица - крайни потребители, които да печелят евентуално от тези билетчета. Изцяло безпредметна се оказва тяхната покупка“, уточни юристът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
“Законът не е предвидил някаква специална привилегия за хората, които са спечелили с билетчета печалби, и те, конкурирайки се с всички останали кредитори, които при всички случаи ще се окажат много, няма да получат нищо“, каза още адвокат Гигова.
Тя коментира възможностите за изплащане на печалбите на спечелилите от "Национална лотария". “Големият въпрос е дали промяната на правилата в законодателството е събитие, което изключва отговорността на самата "Национална лотария“, посочи още тя.
"Въпросът касае крайния потребител, който си е купил билетчето не за да го препродава на трети лица, а за да може сам да спечели. По отношение на тях законът е много кратък и казва – печалбите се изплащат по досегашния ред. Добре, ама как ще стане това – това е абсолютно невъзможно да се случи по две причини – първо с влизането на закона в сила се забранява организирането на игри, което означава, че в рамките на организирането на игри се забранява изплащането на печалби. Освен всичко друго досега, както всички знаят, малките печалби се изплащаха точно в тези пунктове, където се продаваха самите билети. Това при положение, че в закона освен преходните правила, има изрично правило, че вече не могат да се продават и изплащат печалби в обекти, различни от тези, за които е издаден нарочен лиценз. Очевидно там, където си си купил билета, няма как да получиш печалбата“, коментира тя.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
До 1 март Комисията по хазарта ще направи анализ и оценка на неизплатените печалби от частните лотарии, съобщи след приемането на закона в. "24 часа", като се позовава на два свои независими източника. След това ще се реши как да се постъпи - дали държавата да поеме ангажимент за изплащането на сумите, или това да остане задължение изцяло на частниците, които са организирали игрите. Анализът на Комисията се налага, след като депутатите не приеха първоначалното предложение частните оператори да учредят банкова гаранция за изплащането на сумите след спирането на дейността им. Това означава, че печалбите ще се изплащат според общите условия на организатора.