Лидерът на Сръбската радикална партия (СРП) Воислав Шешел поиска от Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия обезщетение в размер на два милиона евро заради прекараните почти девет години в затвора, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Пресслужбата на Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия публикува днес искането на Шешел, изложено на 96 страници.
"Във връзка с нарушаването на елементарни човешки права по време на деветгодишното му задържане проф. Воислав Шешел иска обезщетение от Международния съд за военните престъпления в бивша Югославия в размер на два милиона евро", пише Шешел в иска си, подаден на 12 януари, предаде БГНЕС.
От тях 500 000 евро (656 000 долара) са за забавянето на процедурата срещу 57-годишния Шешел, лидер на Сръбската радикална партия, който е в затвора, откакто се предаде на съда на 23 февруари 2003 г. След девет години, прекарани зад решетките на затворническия център на Трибунала в Хага, "д-р Шешел не вижда края на задържането си", отбелязва той в иска си, публикуван днес.
Делото срещу сръбския ултранационалист започна през ноември 2006 г. и срещу него са повдигнати девет обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на преследването на хървати, мюсюлмани и други несърби и експулсирането им от области на Хърватия, Босна и Сърбия между 1991 и 1993 г.
Шешел е обвинен в преследване, убийства, мъчения и жестоко отношение. В подадения иск той иска 400 000 евро, защото не можел да си позволи да плати разходите за защитата си, включително самолетния си билет до Хага. Това според Шешел довело до неравновесие между неговата защита и службата на прокурора, която харчи "огромни ресурси в борбата срещу д-р Шешел и следователно нарушава принципа на равноправието".
Освен това той се оплаква, че му е отказан достъп до семейството, приятелите и лекарите му, за което иска обезщетение от 200 000 евро. Шешел имаше здравословни проблеми и беше приеман в болница три пъти през последните две седмици. Партията му съобщи, че му е бил поставен пейсмейкър.
В молбата си лидерът на Сръбската радикална партия се позовава на изказването на председателстващия съдия Жан Клод-Антонети, който още през октомври 2010 г. бе казал, че съдебният процес срещу Шешел по обвинение в разпалване на междунационална омраза, подстрекателство към извършване на престъпления срещу несръбско население на Хърватия, Войводина (Сърбия) и Босна и Херцеговина в периода от 1991 до 1993 г. явно ще стане най-дългият процес в историята, като се има предвид времето, прекарано от него в затвора преди издаването на присъда.