Над 5 000 са подадените заявления за отпускане на помощ за родители на деца до 14 години поради въведените ограничителни мерки, свързани с коронавируса у нас. Това заяви пред „Монитор“ заместник-социалният министър Адриана Стоименова.
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Миналата седмица заявленията са били малко над 900, от началото на тази седмица те вече са 3 000, а за по-малко от 5 дни са достигнали 5 000, което означава, че има двоен скок при заявленията за тази помощ, става ясно от предоставените данни. Създадена е нужната организация за навременното и бързо обработване на подадените искания, уточняват от социалното министерство. „В Агенцията за социално подпомагане има ежедневни срещи, на които се обсъжда всеки индивидуален казус на човек, който има нужда от подкрепа“, разясни Стоименова.
Помощта касае семействата на карантинирани деца, родители на ученици, които се обучават в школо, преминало към онлайн уроци преди 27 ноември по решение на педагогическите съвети в училището, както и родители, които ще гледат децата си до 14-годишна възраст по време на втория локдаун, вземайки неплатен отпуск. Със заповед на здравния министър присъствените занятия за малчуганите от детските градини и учениците от 1-ви до 12-и клас са преустановени до 21 декември. Образователният министър Красимир Вълчев посочи, че ако епидемичната обстановка позволява, детските градини ще посрещат отново малчуганите от 22 декември, всички от 1-ви до 4-ти клас ще се върнат в класните стаи след коледната ваканция - от 4 януари, а от 5-и клас нагоре целта е да учат присъствено по график след Нова година.
За целевата помощ може да се кандидатства до края на декември, но колкото по-рано стане това, толкова по-скоро родителят ще може да получи средствата, коментира още зам.-социалният министър Стоименова. „В момента приоритетно се обработват документи по издаването и обработването на помощи за родители, като се надяваме всички да получат средствата си преди Коледа. Водим разговори с “Български пощи”, за да може и хората, които не получават по карта средствата си, също да бъдат максимално облекчени“, каза още Стоименова. „Много е важно да се спази законът и децата до 12-годишна възраст да не бъдат оставяни сами и без надзор“, каза още тя.
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки
„Монитор“ припомня, че така наречената COVID помощ може да се използва няколко пъти, ако се налага детето да бъде карантинирано или пък е преминало към онлайн обучение, т.е. не е с фиксиран период. Същото важи и ако то е под карантина или пък не учи, или не посещава детско заведение поради извънредната епидемична обстановка. Това разясниха от социалното министерство. Помощта е пропорционална на дните, в които детето е под карантина или учи у дома, уточниха още от ведомството. Към момента всички малчугани в забавачките и учениците ще учат от вкъщи в рамките на три седмици. Доходната граница за получаване на средствата е 915 лева на член от семейството. Това означава, че семейство с едно дете ще има право да получи помощта, ако месечният му доход е до 2745 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстранени са над 90% от авариите, причинени от снега в Западна България
Семейство с 2 деца ще има право да получи помощта, ако месечният му доход е до 3660 лв. Това ще позволи на родителите с по-висока квалификация, които получават заплати, близки до средната за страната, да получат навременна подкрепа в случай че са останали без доходи. В едно семейство и двамата родители по един или друг начин са ощетени от наложените противоепидемични мерки и се налага да прекъснат своята трудова дейност. Те могат да комбинират, като единият да се възползва от мярката „Запази ме“, а другият да бъде включен по мярката, която е в подкрепа на семействата, чиито деца са в дистанционна форма на обучение“, коментира Адриана Стоименова.