Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русинова не се отказва от минималните осигурителни доходи за 2017 г.

24 август 2016, 07:30 часа • 2544 прочитания

Държавата явно няма намерение да се преразглежда системата на минимални осигурителни доходи за 2017 г. Въпреки напрежението и категоричния отказ на бизнеса да участва в преговорите със синдикатите в края на миналата седмица социалният министър Зорница Русинова е дала формалното им начало.

В края на юли бизнесът поиска от министрите на труда и финансите да се отмени тази процедура, а по-късно синдикатите заплашиха с протест, ако това се случи. Работодателите настояват да бъде приет консенсусен модел за определяне на минималната заплата.

От указанията на Социалното министерство става ясно, че позициите на държавата и бизнеса се разминават кардинално, пише в. "Сега".

"Практиката по договаряне на минималните осигурителни прагове продължава да играе позитивна роля за изсветляване на неформалната икономика, за стимулиране на коректната конкуренция между производителите, за гарантиране на осигурителните права на наетите", мотивира се социалният министър.

"Административно определяните прагове се разминава драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, с динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените. Този подход увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация", е позицията на бизнеса.

Русинова посочва, че преговорите трябва да приключат до 2 септември, когато трябва да се представи за обсъждане проектът на бюджет 2017. Според указанията й от 1 януари минималната заплата ще се увеличи с 40 лв. до 460 лв. Работодателите припомнят, че този размер не е съгласуван с тях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес