Българският разследващ журналист Христо Грозев най-после е получил отговор от Русия защо вътрешното министерство в Москва го обяви за издирване в края на 2022 г. „Няма никакво разследване срещу мен (поне не и такова, което да е известно на висшия разследващ орган на Русия)“, написа той в профила си в Twitter.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„И все пак съм в списъка на най-издирваните лица в Русия за "престъпление". Разбира се, напълно възможно е да ме издирват за пътнотранспортно нарушение, което съм извършил преди 2016 г., когато за последен път бях в Русия“, добави директорът на разследващата медия Bellingcat.
My lawyers finally received a reply from Russia's investigative committee. There's no investigation against me (at least none known to Russia's top investigative body). Yet, I am on Russia's most wanted list for "a crime".. Talk about a whole State based on extrajudiciality. pic.twitter.com/nZOvOquY3w
— Christo Grozev (@christogrozev) February 8, 2023
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
За доказателство той добави и снимка на документа, който адвокатът му е получил от Следствения комитет на Русия. Старшият следовател Я. Лукоянов напомня, че Грозев има право да обжалва неговия отговор пред началника му – т.е. на практика да обжалва, че е невинен.
В края на декември Русия обяви Грозев за издирване, което предизвика огромно възмущение в България. От Москва заявиха, че издирват журналиста по "член от Наказателния кодекс", но не се посочваше кой точно.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
"Смятат ме за престъпник, но аз не мога да се защитя, защото не знам за какво. И очевидно искат да дадат сигнал, че знаят къде точно живея", каза Грозев в интервю за австрийското издание Falter преди дни. Обяви също така, че е напуснал Виена, където живееше почти 20 години, защото там имало "повече руски шпиони, отколкото полицаи".
През юли 2022 г. руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) заяви, че Христо Грозев е участвал в "осуетен заговор" за отвличане на руски изтребители, макар че не каза дали в крайна сметка е повдигнала задочно наказателно обвинение срещу журналиста.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Грозев отхвърли обвиненията и на свой ред обвини руската вътрешна разузнавателна служба, че е фалшифицирала доказателства в подкрепа на твърденията си.
Все още Руската федерация не е дала официален отговор на външното ни министерство по казуса с журналиста.
53-годишният Грозев изигра водеща роля в редица от най-значимите разследвания на Bellingcat, включително тези за отравянето на руския двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в британския град Солсбъри през 2018 г. и отравянето през 2020 г. на опозиционера Алексей Навални.
ОЩЕ: Грозев: Руското разузнаване е подготвяло въоръжен преврат в България през 2016 година
ОЩЕ: Христо Грозев предупреди за риск от нов опит за руски въоръжен преврат в България (ВИДЕО)